България е против спиране на вноса на природен газ и петрол от Русия. Страните от Европейския съюз не са постигнали единомислие дали да подкрепят такива санкции срещу режима на Путин, заяви премиерът Кирил Петков. САЩ забраниха вноса на газ, петрол и въглища, Лондон отряза руския петрол. Трябва ли гражданите на ЕС да поемат част от товара на войната, която се води в Европа - гледните точки по темата са в двата полюса. "Дневник" събра от социалните мрежи и БНР, коментари и прогнози какви биха били последствията, без претенция за изчерпателност.
Юлиан Попов: Газът е само около 12% от енергийния микс
Още малко за отказа от руски газ.
1. България има ниска зависимост от газ, около 12% от енергийния микс. Това е предимство.
2. Българската зависимост от руски газ е по-скоро избор, отколкото неизбежност.
3. България има достъп до азерски газ и до втечнен газ.
4. Газът се замества не само с друг газ, но и с други неща - възобновяема енергия и енергийна ефективност.
5. България трябва да свие зависимостта си от газ въобще. Тогава откъсването от руския газ ще е по-лесно.
6. България има доста ниско равнище на възобновяема енергия. ВЕИ може да измести значителни количества газ.
7. България е енергийно най-неефективната страна в ЕС. Това също е огромен енергиен ресурс.
8. България не оползотворява енергийно отпадъците и пречистването на водите. Още един ресурс.
9. Простата дигитализация и информираност за отоплението на сградите е друга стъпка, която ще помогне. (Колко хора знаят при каква температура живеят и каква температура е здравословна?)
10. Отоплявайте се с климатици - най-евтино, а токът не идва от газ.
11. Кметовете и местното управление могат да изиграят много важна роля.
12. Медиите да се изключат от режима на вайкането и да мобилизират хората.
И така нататък, още 88 мерки, до 100, могат да елиминират лесно руския газ, да ни спестят пари и да бутнат икономиката напред.
Илиян Василев: Сами ударихме тавана от 95% зависимост
Истината е, че можем, но не искаме. А не искаме, защото сами сме ударили тавана на руския природен газ от 95 процента зависимост. Ходиха в САЩ, в Баку, ходиха на много места, но вари го, печи го, като "Газпром" втори няма.
За професионалистите е ясно, че 3 милиарда кубически метра, колкото е консумацията у нас могат да се взамита от азерите и от ВПГ, от втората половина на тази година се очака и в Румъния да се появи излишък. Въпросът е не, изобщо да се откажем от руски газ, а сега символично за месец два да не вземаме. Но и как да стане, като Чирен е изпразнен. И то нарочно.
Проблемът не е в руския газ, а в това, че сме прекалено много зависими, толкова много, че сега премиерът настоява да проявим независимостта си спрямо ЕС, като откажем да не купуваме руски газ. В допълнение към предателството към нея с "Турски поток", Борисов и Малинов са поели ангажименти да не транзитираме природен газ от Южния газов коридор към Украйна.
Александър Ангелов: Крайно време е и обществото ни да разбере, че сме в положение на ВОЙНА!
Българското правителство НЕ трябва да настоява за изключение от общите санкции за внос на нефт и газ от Русия, които се очаква ЕС да наложи! Българското правителство да започне най-после да се държи като лоялен и отговорен партньор на съюзниците ни от ЕС и НАТО!
Българското правителство да започне да търси алтернативни източници на горива и енергия и да осъществява политики в тази насока!
Крайно време е и обществото ни да разбере, че сме в положение на ВОЙНА! Да, икономическа (засега), но все пак ВОЙНА. И е нормално в една ВОЙНА да има жертви и лишения - едно лято може да пропуснем "морето в Гърция", ще ходим пеша до супера, който е на 100 м от дома ни и т.н.
Изключение за нас от предстоящите санкции ще повтори сценария на "югоембаргото", когато престъпни групировки, с "червен" (разбирай ДС) генезис, направиха милиони, заобикаляйки санкциите на ЕС към Югославия. Сега облагодетелствани ще бъдат престъпния режим в Москва и верните му слуги у нас.
Ивайло Станчев, "Капитал": България може да издържи няколко седмици без руски газ
Страната може да издържи няколко седмици без руски газ, но дългосрочно няма работещо решение.
Ограничаването на потреблението е сравнително лесна задача. Основни клиенти на "Булгаргаз" са топлофикациите и най-вече софийската. Те обаче могат да минат на алтернативно гориво - газьол или мазут. И дори би следвало да разполагат с налични запаси за поне месец.
Другите потърпевши ще са химическите и торовите заводи, които, ако не могат да ползват алтернативно гориво, ще трябва да спрат или ограничат дейността си. Домакинствата са последният елемент, който може да бъде ограничен при подаването на газ, но те, първо, са малко (120 хил. в цялата страна) и, второ, много от тях вече преминаха на ток заради скъпия газ.
Без пускането на газовата връзка с Гърция и подписването на договори за доставки от други източници като LNG България трудно може да се справи. Но освен при газа България към момента е изцяло зависима от Русия и при ядрената енергетиката. АЕЦ "Козлодуй" все още може да работи само с руско ядрено гориво, въпреки че през годините имаше възможност за модернизации и включване на американското гориво като възможност. Засега обаче риск няма - централата е подсигурена с гориво от ТВЕЛ, част от "Росатом", до 2025 г. Дали дотогава може да се осигури вариант за използване на алтернативи - не е ясно.
Георги Кадиев: Няма алтернатива на руския газ в близко бъдеще
Стратегията на ЕС е да замени руския газ с:
А. LNG (втечнен газ). Това може да стане частично след 2025-26, когато влиза в експлоатация ново находище в Катар. Корабите ще пристигат в Испания и още няма инфраструктура да дойде до Източна Европа.
Б. Биогаз от преработка на отпадъци. Планът е 2030 да произвеждаме газ, равен на 10% от сегашния внос на руски газ.
В. ВЕИ и енергийна ефективност.
С две думи, ала-бала.
Няма алтернатива на руския газ в близко бъдеще. Европа има нужда от руски газ и ще продължава да плаща на Путин от силно отоплените си стаи. Затова тази война ще е дълга.
Емил Джасим: Ще стоим на тъмно и ще се облечем с дебели дрехи. Спрете да финансирате Путин
Не е нужно човек да е историк, за да види, че живеем в исторически момент.
Затова и нашето правителство, заедно с правителствата на ЕС и НАТО трябва да вземат ТРИ исторически решения ВЕДНАГА:
1. Затворете въздушното пространство над Украйна. Щом го направихте с Ирак 1991 г., можете да го направите и с Русия 2022 г.
И в двата случая тези държави са управлявани от кървави диктатори, които нямат нищо общо с цивилизацията.
Ако все пак не можете да вземете това решение, поне снабдете Украйна със самолети. Дайте шанс на украинците сами, но с помощта на ЕС и НАТО да защитят народа си, който е избиван абсолютно безразборно от руските авиация и артилерия.
2. Спрете да купувате руски петрол и руски газ.
Всеки ден държавите от ЕС купуват руски газ и петрол за около 1 000 000 000 евро. Това трябва да спре!
Ще стоим на тъмно и ще се облечем с дебели дрехи. Ще издържим. Спрете да финансирате Путин.
3. Изгонете всички руски шпиони, повечето от които са дипломати и депутинизирайте службите, гарантиращи националната сигурност.
Особено в България службите са пробити. Нито една тяхна прогноза по този конфликт не се е сбъднала. В Германия положението е сходно.
Всяко забавяне във вземането на тези несъмнено трудни решения означава напредване на Путин на цената на стотици цивилни човешки животи на ден.
Украйна доказа с безмерната си смелост, че заслужава помощта на Европа и НАТО.
Калоян Стайков: Ако е толкова лесно, е можело да се случи досега
Заявките на европейските държави да се откажат от доставките на газ и петрол от Русия изглеждат интересно, защото, ако е толкова лесно, е можело да се случи досега. Това означава, че е свързано или с технологични проблеми, или с финансови проблеми. Дали европейските страни са склонни да понесат някакво страдание под формата на по-ниски доставки или по-високи цени, или и двете, или това е по-скоро немислим сценарий.
В момента пазарите включват огромна рискова компонента, която е свързана с войната в Украйна. Колкото по-дълго продължи конфликтът и колкото по-дълбоки са негативните ефекти от тях, толкова повече пазарите ще се страхуват и това ще се отрази на цените. За следващия период, в който трябва да се нагнети газ в хранилищата, остава въпросът откъде ще е осигурен този допълнителен газ.
Общото настроение в Европа е, че голямата разлика ще дойде от втечнен газ, ще се увеличи в някаква степен вътрешното производство и евентуално - внос от Норвегия. Дали това ще стане и на каква цена - остава да видим.
Иван Хиновски: Отказът ще е гибелен
Не можем да се присъединим към такава гибелна политика. Дори ЕС да има консолидирана позиция, България не може да си позволи това. Ние сме изцяло зависими от вноса на природен газ. Това е апокалиптично за нашата икономика.
Първо трябва да направим така, че по законодателен път и с консенсус да се обърнем към собствените си резерви на природен газ. Ние имаме доказани собствени ресурси на природен газ, които не се разработват в угода на някого. Имаме резерви в Черно море, имаме находището Калиакра-Запад, което има доказан резерв 1 млрд. куб.м газ, което не се ползва, имаме Етрополската формация (между Плевен и Ловеч) с доказан ресурс 30 млрд. куб.м, което не се разработва.
Абсурдът на енергийната политика на България е, че винаги чакаме и смятаме, че ще ни се размине.
Евгений Кънев: Германия и България развързват ръцете на Путин
Неспособността на Европа да удари болезнено Русия чрез отказ от енергийните доставки си има конкретни имена: Германия и... България.
По три начина:
1. Двете страни - чрез Северен и Турски поток помогнаха на Русия да заобиколи Украйна и да развържат ръцете на Путин за агресията.
2. Двете страни - и по тази причина - сега са най-зависими от руските доставки и пречат за общо европейско ембарго срещу Русия.
3. Двете страни усърдно помагат на Русия да подрива европейските интереси.
Германия - като е дала на "Газпром" най-голямото газово хранилище в Европа и чрез него Русия влияе на спот цените на газовия пазар.
България - като осигурява газ за най-верните съюзници на Русия в Европа - Сърбия и Унгария, които обслужват нейните интереси.
Поне сега кремълските ни зависимости лъсват. Независимо от медийните възрожденски крясъци.
Георги Ангелов: Оправданието "петролът е скъп, затова горивата поскъпват" не важи
Цената на петрола на международните пазари се вдигна в последните дни заради войната в Украйна. Като се каже цена на петрола, обикновено се разбира петрол тип "Брент" - цената на петрол тип "Брент" се повиши от около 95 долара на барел до около 114 долара на барел днес.
По-различно стоят нещата, обаче, с руския петрол - т.нар. петрол тип "Уралс". Поради слабото търсене той се продава с отстъпка, която вчера беше 22 долара, а днес Шел е купил руски петрол с отстъпка 28 долара (пояснение: отстъпката е 28 долара на барел). Причината е, че много западни компании не искат да купуват руски петрол и на търговете руските компании дават отстъпка, за да успеят да продадат петрола си. Но въпреки отстъпките, около половината количество руски петрол остава непродадено - т.е. около 4 милиона барела дневно (според някои източници е дори над 5 милиона барела). По тази причина всеки ден отстъпката се увеличава в отчаян опит да се намерят купувачи на руския петрол.
За България това е от особен интерес, тъй като Нефтохим работи основно с руски петрол, съответно купува с все по-голяма отстъпка - съответно няма аргументи за сериозно поскъпване на цената на горивата в България. Оправданието "петролът е скъп, затова горивата поскъпват" не важи. Може да се измислят евентуално други оправдания, но това точно - не.
Дневник
Коментари
Анонимен
Емоциите са си емоции, но истината е, че няма по-евтин вариант от руски газ и руски петрол. Това дето щели да карат горива от сащ с кораби и лодки е бошлаф работа. Като сделката с Ф-16.
Анонимен
"България има достъп до азерски газ и до втечнен газ."
Ако имаше достъп щеше да купува. Къде е инфраструктурата - няма такава. Къде ще приемеш кораба с втечнен газ? Как ще докараш азерски газ по руския газопровод? Сега плащаме неустойки на азерите щот не можем да си вземе количествата които сме договорили.
А този ербап дето разправя да сме седели на студено и да сме ходили пеш, да ходи в укр.
шуменец
Американците са готови да похарчат цяла Европа, за да си решат огромните финансови проблеми от няколко трилиона долара! Защо ли не се говори за това?
999
Преди дни един подобен на тези "експерт от института за изследване на демокрацията" се изказа по тв че трябвало да спрем вноса на руски газ и да се вдигне мораториума за добив на шистов газ в добруджа. Така щели сме да задоволим вътрешният пазар че дори и да изнасяме. Алоуу експерта а това че ще замърсиш безвъзвратно най-голямото подземно находище на питейна вода в Европа не е важно нали.
Анонимен
Четете ли между редовете?-"Простата дигитализация и информираност за отоплението на сградите е друга стъпка, която ще помогне. "Дигитализация = паспортизация. Да не се допуска поредният замислен грабеж.
Анонимен
Искам да видя муцуната на премиера утре, кога на Р... я спре газта! И всички започнат да се отопляват на ток. Дали ще издържи АЕЦ-а?