Преместването на Паметника на съветската армия от Княжеската градина в музей не бе допуснато за разглеждане на сесията на Столичния общински съвет. Независимият общински съветник Методи Лалов е внесъл доклад по въпроса преди две години (тогава Лалов беше председател на групата на "Демократична България"), но предложението още не е разгледано в комисиите по култура и по архитектура. С този аргумент председателят на СОС Георги Георгиев обясни защо предложението не е включено в дневния ред на сесията днес. "Ние работим по Правилника за организацията на СОС и в член 79 е записано, че трябва становище от водещата комисия, както и всички получени становища", посочи Георгиев.

Докладът е забавен, защото комисиите по култура и по архитектура "десет месеца не успяха да изпратят едно писмо до министъра на културата за становище, обясни Лалов. Въпреки това предложението му да се разгледа на сесията преместването на монумента беше подложено на гласуване от общинския съвет. ГЕРБ и БСП гласуваха против, ВМРО и "Атака" се въздържаха, а гласовете на "Демократична България" и независимите Борис Бонев и Лалов не стигнаха за включване в дневния ред на сесията.

Паметникът няма статут на единична недвижима културна ценност, нито е войнишки паметник, тъй като в него не са положени тленни останки на загинали войни. Той не попада в обсега на договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската федерация и България от 1992 г. Той е построен и платен изцяло от българската държава. Бил е изграден с цел "да бъде на централно място, за да се минава постоянно покрай него и да упражнява своето политико-възпитателно значение". Това е посочено в протокола от заседанието на Столичната голяма община и Градоустройствения съвет от 6 юни 1947 г.

Дневник