Колективното скривалище под СУ „Трайко Симеонов“ в кв. „Боян Българанов“ бе отворено за медиии днес. Из него журналистите бяха разведени от Дилян Узунски, гл. експерт по отбранително мобилизационна подготовка и Благомир Михайлов, ст. експерт по превенция и дейности по защита на населението в община Шумен.
Помещенията под сградата на училището в момента се използва като база на Доброволното формирование към община Шумен и в него се съхраняват дрехи, оборудване и съоръжения на доброволците, с които те помагат при бедствия.
„Скривалището е с капацитет 500 човека. То може да се ползва и в момента. Оборудвано е с всичките необходими вентилационни системи, които работят. За ток се използва нафта, която при пълен зареден варел, стига за една седмица. В помещенията има и вода от канализационната мрежа. При евентуално прекъсване на водоснабдяването, трябва да се зареди с бутилирана вода“, обясни Дилян Узунски.
Той каза още, че това е единственото скривалище, което стопанисва общината, като й е предадено от 2012 г. Узунски уточни, че законодателството позволява скривалищата да се ползват и за други нужди, но без да се нарушава структурата им.
Според предварителните разчети на общината при заплаха укритието ще се ползва от децата в училището и детската градина.
Скривалището в СУ „Трайко Симеонов“ е предназначено за защита от авиационно нападение, от химически отровни вещества, радиационни заразявания. Достатъчно е укрепено и за бомбоубежище.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Казва се бомбоубежище и вътре не може да се престои повече от 1 седмица.
Анонимен
Бомбоубежище е не скривалище преди да публикувате разяснете си понятието!
Анонимен
Защо бомбоубежището на ул,,Марица,,номер 1 в Шумен беше разрушено и на негово място се построи учебен център на Пожарната?
Анонимен
Запазено е защото е в училище което действа и скоро беше санирано. Иначе щеше вече да е само спомен.
Гост
И в подземието на Втора гимназия имаше такова-като ученици сме влизали там в часовете по Военно дело. Да не говорим за т.нар. скривалище на "Марица", зад пазара, където Пожарната построи нещо за тренировки и което пропадна след известно време заради подпочвените води и проблеми с не ремонтирана с години ВиК канализация, въпреки многото жалби и сигнали от живущите в този район.
Анонимен
Като почнат да падат бомбите, увивате се в един бял чаршаф и тръгвате БАВНО към гробищата. Важното е, да не се създава паника.
Анонимен
Ама за 14-ката да турят малко нафта.
аз ли не разбрах!?!?
Значи при евентуална нужда от такъв тип укритие само учениците от това училище /от малцинствата/ ще бъдат приоритет!!!!! Всички останали жители на Шумен?!?!?!????????
Анонимен
Голяма част от жилищните блокове имат (имаха) изградени убежища. С метални врати и капаци на прозорците, с въздухопроводна инсталация, с помещения за хигиенни нужди, с авариен изход.