Ден след като правителството излезе с решение за подсилване на охраната на въздушното пространство с осем самолета от Нидерландия, се оказа, че решението не е било взето единодушно в управляващата коалиция. Депутатът от БСП Филип Попов съобщи в кулоарите на парламента, че министрите на Левицата са гласували против, за разлика от партньорите им от "Продължаваме промяната", "Има такъв народ" и "Демократична България".

"Към момента всички служби в България казват, че няма пряка опасност за България. Нашите министри в настоящия кабинет са гласували против тези изтребители да дойдат в Бълагрия да ни охраняват, просто защото няма нужда от това в момента", коментира Попов.

Разминаването в позициите пролича от изказването на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, който преди участието си в петъчния парламентарен контрол в Народното събрание защити решението на кабинета и посочи, че предвид ситуацията в Украйна, е нормално да има подсилване на защитата.

"Водят се военни действия буквално по границата на Източна Европа. Виждате, че падат бомби на по-малко от 30 км от полската граница. Виждате какво се случва в Украйна. Нормално е да се подсили защитата в абсолютно всички европейски страни. Както знаете това не е прецедент", заяви Василев.

През февруари четири самолета Eurofighter EF-2000 Typhoon II от военновъздушните сили на Испания се приземиха в България, за да изпълняват задачи по усилена охрана на въздушното пространство (Air Policing) съвместно с колегите си от българските военновъздушни сили. Два от тези изтребители дори бяха вдигнати по тревога и изпълниха мисия срещу нарушители на въздушното пространство в Черно море.

Съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов Атанасов заяви, че приветства решението за подсилване на въздушното пространство като припомни, че обединението отдавна настоява дефицитите в българските въоръжени сили да бъдат попълнени със съюзнически.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов използва свое включване от Враца, където бе на посещение на местна ферма, за да атакува правителството за това, че е взело решението за самолетите "тихомълком".

Подсилването на българските ВВС е част от постоянно действащия план за противовъздушна и противоракетна отбрана в Интегрираната система на НАТО. 8-те самолета и 200-те военнослужещи на Нидерландия ще бъдат разположени в България от 4-ти март до 24-ти юни. При участието си в охраната на въздушното ни пространство, дежурните самолети на Нидерландия няма да имат право да използват оръжие, включително за предупредителна стрелба.

Дневник