Липса на добър обществен транспорт и недостатъчната реклама и съпътстващи атракции са основните проблеми пред културно-историческите обекти край град Шумен. Това е показало мащабно социологическо проучване, проведено сред 510 туристи и 500 жители на града.
То бе представено днес от бившият ректор на СУ “Свети Климент Охридски” проф. Иван Илчев и ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ към СУ и проф. д. и. н. Желю Владимиров от Софийския университет.
На въпроса кой е най-значимият културно-исторически обект в община Шумен 73% от запитаните са посочили Мадарския конник, 62% Комплекс “Създатели на българската държава” а 58% ИАР “Шуменска крепост”. Най-големият недостатък и на трите обекта обаче е недобре организираният транспорт до тях. Висока оценка по отношение на достъпа са получили само Томбул джамия и църквите в града.
Друга основна препоръка на туристите е нуждата от повече усилия за поддържането на средата около културно-историческите обекти – зелените площи, местата за разходка, почистването им. В отворените си отговори анкетираните са препоръчали например да се направят допълнителни атракциони в районите на туристическите обекти или поне питейни заведения и търговски обекти. Само 22% са казали, че са успели да си купят автентични и оригинални сувенири за спомен от шуменските обекти. Също малцина са споделили, че разказите на кураторите и екскурзоводите са били интересни и вълнуващи.
Прави впечатление, че анкетираните жители на Шумен са посочили два основни проблема, свързани с развитието на града през последните години. Това са недобрия обществен транспорт и комунални услуги /ток, вода, отопление/. По отношение на туристическите обекти местните жители са предложили таксите за тях да отпаднат.
“Целта ни е да ви дадем почва за размисъл и защо не и някои идеи. Също така не трябва да се забравя, че голяма част от програмите в следващия програмен период на ЕС ще е свързан именно с проекти за развитието на културно-историческото наследство”, каза проф. Илчев.
Проучването е част от проект за 29,781 млн. лв., обхващащ 5 български университета и финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, част от който се изпълнява и в ШУ “Епископ Константин Преславски”.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен старец
Още преди сигурно 15 години, един приятел се прибра от САЩ и ми разправя, че там камък върху камък да намерят, заграждат мястото и го обявяват за национален парк, резерват или национална забележителност, със всичките му екстри... Къмпинг, бунгала, еко-пътеки и т.н.т. А у нас и от на готово поднесеното не можем да се възползваме като хората.
Анонимен
Возил съм се с автобуси с туристи от Златни пясъци към Паметника. Докато видят на пътя един обгорял часовник, даже и не работещ - казват обратно, към следващия /имат предвид Мадарски конник. Защо не го махат този часовник, толкова опушен и обгорял от там. И почти на кръстовище, отвсякъде се вижда.
Анонимен
Едно кафе няма къде да се изпие около паметника и крепостта. Дадоха ги на абсолютно неподходящи свои хора и резултата е този -
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
То кадъна ве!
Анонимен
И кой плати някакви дъртунгели, изфиркали пенсионери, да ви кажат, че имате проблем с туристическите обекти. То вие сякаш не знаете. Алоуу, общината, писна ни!!!!
линейка и полиция
пред езиковата, има пострадали
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анатоли
Луде е Бубо Яниов да протестира за горивата