Липса на добър обществен транспорт и недостатъчната реклама и съпътстващи атракции са основните проблеми пред културно-историческите обекти край град Шумен. Това е показало мащабно социологическо проучване, проведено сред 510 туристи и 500 жители на града.
То бе представено днес от бившият ректор на СУ “Свети Климент Охридски” проф. Иван Илчев и ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ към СУ и проф. д. и. н. Желю Владимиров от Софийския университет.
На въпроса кой е най-значимият културно-исторически обект в община Шумен 73% от запитаните са посочили Мадарския конник, 62% Комплекс “Създатели на българската държава” а 58% ИАР “Шуменска крепост”. Най-големият недостатък и на трите обекта обаче е недобре организираният транспорт до тях. Висока оценка по отношение на достъпа са получили само Томбул джамия и църквите в града.
Друга основна препоръка на туристите е нуждата от повече усилия за поддържането на средата около културно-историческите обекти – зелените площи, местата за разходка, почистването им. В отворените си отговори анкетираните са препоръчали например да се направят допълнителни атракциони в районите на туристическите обекти или поне питейни заведения и търговски обекти. Само 22% са казали, че са успели да си купят автентични и оригинални сувенири за спомен от шуменските обекти. Също малцина са споделили, че разказите на кураторите и екскурзоводите са били интересни и вълнуващи.
Прави впечатление, че анкетираните жители на Шумен са посочили два основни проблема, свързани с развитието на града през последните години. Това са недобрия обществен транспорт и комунални услуги /ток, вода, отопление/. По отношение на туристическите обекти местните жители са предложили таксите за тях да отпаднат.
“Целта ни е да ви дадем почва за размисъл и защо не и някои идеи. Също така не трябва да се забравя, че голяма част от програмите в следващия програмен период на ЕС ще е свързан именно с проекти за развитието на културно-историческото наследство”, каза проф. Илчев.
Проучването е част от проект за 29,781 млн. лв., обхващащ 5 български университета и финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, част от който се изпълнява и в ШУ “Епископ Константин Преславски”.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Вчера минахме през вътрешната част на комплекс 1300г. България. Когато навее сняг върху плочите, там се създават условия за подхлъзване и фатално падане върху твърдия мрамор или ръбовете на стъпалата. Вероятно управата на комплекса освен такса вход може да вземе и мерки за предотвратяване на сериозни инциденти.
Анонимен
ко праим ся? теглим още 20 милиона , да оправим изкъртения асфалт на изходите на града и ще чакаме децата от детската градина да събират биклуците на паметника напролет.
Анонимен
Бачкаите в заводите какви туристически обекти тика бачкатори ни трябват не туристи яко робство и това е 750 лв и 50 купон да бухат на 3 смени
Анонимник
Ехааа за 30 милиона лева разбрахме, че туристическите атракции са мръсни, тъмни и занемарени. Сега вземете 30 милиарда да ги оправите :)))
Анонимен
Това се знаеше и без проучване. На сруги туристически обекти има табели по главни пътища на 20 30 км. Ореди тях.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
До по-горният коментар , да , само удобни журналисти и медии .
Анонимен
подготвя се усвояване на едни пари в дълбоките джобове на едни вечни общинари. Туризма спря за следващите поне 10-20г. не се връзвайте да им давате пари.