Премиерът Кирил Петков и началникът на кабинета му Лена Бориславова са се срещнали с представители на международната журналистическа организация "Репортери без граници" в българското посолство в Париж. Обсъдени са било независимостта на медиите и подобряване на регулаторната рамка във връзка с медиите. Петков е заявил воля на правителството да работи както за върховенството на закона и прозрачност, така и за осигуряване на независимост на медиите.
За срещата се разбра от съобщение на правителството и от пост в "Туитър" на организацията.
От кабинета на Петков съобщават, че са поканили "Репортери без граници" да участват в бъдещите обществени обсъждания на законодателни инициативи на правителството.
В информацията на кабинета се казва още, че от "Репортери без граници" са изразили позиция, че за последните 12 години свободата на слово в България е било на критично ниско ниво според техните доклади "и изразиха оптимизъм, че виждат в лицето на новото правителство политическа воля да се подобри свободата на медиите".
От съобщението се разбира още, че в темата на разговора е била необходимостта от създаване на по-бързи механизми за разследване на атаки срещу журналисти .
България заема 112-то място по свобода на медиите в класацията на организацията, като през 2021 година в доклада им ситуацията със свободата на словото беше определена като тревожна.
Преди парламентарните избори през април 2021 година от организацията изпратиха 10 предложения за подобряване на медийната среда, сред които и механизми за защита на журналистите в България и призив темата да стане част от предизборната кампания. Впоследствие и за другите два избора, организацията припомняше апела си.
През есента на 2020 година от организацията обявиха, че Борисов няма воля да реши проблемите на медиийната среда. Те разказаха, че преди около година са му предложили да бъде създаден борд, който да наблюдава медийната среда и да работи за подобряване на свободата на словото, но от кабинета на премиера не са дали никаква обратна връзка.
На срещата с Кирил Петков е било обсъдено намерението на коалиционно правителство да подобри регулаторната рамка за свободата на медиите, да работи за създаването на ясни правила за прозрачен избор на независимия орган СЕМ и Управителния съвет на БНТ и БНР, чиито мандати изтичат скоро. "На срещата бе обсъдена и възможността България активно да се включи в инициативите като "European media freedom act" и "Partnership for information and democracy", пише още в информацията на кабинета.
От организицията написаха в "Туитър", че са успели да се срещнат с Петков, "с който са били обсъдени конкретни мерки за предприемане на важни предизвикателства пред свободата на печата в България и гарантиране на правото на информация в ЕС. Задълбоченият диалог ще продължи"
Дневник
Коментари
Анонимен
Държавата се срива, той не спря да хойка и да дрънка като празна кофа.