Западните разузнавателни агенции разследват кибератака от неидентифицирани хакери, които нарушиха широколентовия сателитен интернет достъп в Украйна в деня на нахлуването на Русия, разказаха за "Ройтерс" трима души, които са директно запознати с инцидента.
Анализатори от Агенцията за национална сигурност на САЩ, френската правителствена организация за киберсигурност ANSSI и украинското разузнаване разследват дали саботажът на услугата на сателитен интернет доставчик е дело на подкрепяни от руската държава хакери, подготвящи бойното поле чрез опит да прекъснат комуникациите.
"Цифровият блиц" срещу сателитната услуга е започнал на 24 февруари между 5 и 9 часа сутринта - точно когато руските сили започнаха да нахлуват и да изстрелват ракети, поразявайки големи украински градове, включително столицата Киев.
Последствията все още се разследват, но сателитните модеми, принадлежащи на десетки хиляди клиенти в Европа, са били изключени, според служител на американската телекомуникационна фирма Viasat, която притежава засегнатата мрежа.
Хакерите са деактивирали модемите, комуникиращи със сателита KA-SAT на Viasat, който осигурява достъп до интернет на клиенти в Европа, включително Украйна. Повече от две седмици по-късно някои остават офлайн, казаха псредници на услугата пред "Ройтерс".
Това, което изглежда е една от най-значимите военновременни кибератаки, публично разкрити досега, предизвика интереса на западното разузнаване, защото Viasat действа и като изпълнител за отбраната както за Съединените щати, така и за множество съюзници.
Правителствените договори, които са били проучени от репортери на "Ройтерс", показват, че KA-SAT е осигурила интернет връзка на украинските военни и полицейски части.
Пабло Бройер, бивш технолог в командването на специалните операции на САЩ (SOCOM), каза, че прекъсването на сателитната интернет връзка може да попречи на способността на Украйна да се бори с руските сили.
"Традиционните наземни радиостанции имат доста ограничен обхват. Ако използвате модерни интелигентни системи, интелигентни оръжия, опитвайки се да извършвате маневри с комбинирани оръжия, тогава трябва да разчитате на тези спътници", каза Бройер.
Москва многократно отхвърля обвиненията, че участва в кибератаки.
Viasat съобщи, че прекъсването за клиентите в Украйна и другаде е предизвикано от "умишлено, изолирано и външно киберсъбитие", но все още не е предоставила подробно и публично обяснение за случилото се.
"Мрежата е стабилизирана и ние възстановяваме услугата и активираме терминалите възможно най-бързо", каза говорителят Крис Филипс в имейл, добавяйки, че компанията дава приоритет на "критичната инфраструктура и хуманитарната помощ".
Засегнатите модеми изглеждаха напълно неработещи, описва Ярослав Стржитецки, който управлява чешката телекомуникационна компания INTV. Обикновено, каза той, четирите светещи индикатора за състоянието на извитите модеми SurfBeam 2 показват дали са свързани с интернет. След атаката светлините на устройствата на Viasat изобщо не се включват.
Служител на Viasat каза, че неправилна конфигурация в "раздела за управление" на сателитната мрежа е позволила на хакерите дистанционен достъп до модемите и те са ги изключили. Той каза, че повечето от засегнатите устройства ще трябва да бъдат препрограмирани или от техник на място, или в сервиз за ремонт и че някои дори ще трябва да бъдат подменени.
Служителят на Viasat не разяснява какво е "раздел за управление" на мрежата, и отказа да предостави допълнителни подробности. KA-SAT и свързаните с него наземни станции, които Viasat закупи миналата година от европейската компания Eutelsat, все още се управляват от дъщерно дружество на Eutelsat.
Viasat е наел американската фирма за киберсигурност Mandiant, която е специализирана в проследяването на спонсорирани от държавата хакери, за да разследва проникването, казват двама души, запознати с проблема.
Viasat каза, че правителствените клиенти, които са възлагали услуги директно от компанията, не са били засегнати от прекъсването. Мрежата KA-SAT обаче се управлява от трета страна, която всъщност предоставя услугите чрез различни дистрибутори.
През последните няколко години украинските военни и служби за сигурност закупиха няколко различни комуникационни системи, които преминават през мрежата на Viasat, според договори, публикувани в ProZorro, украинска платформа за прозрачност.
Някои интернет дистрибутори все още чакат да сменят своите устройства.
Стржитски не обвинява Viasat. Той споделя, че когато отишъл на работа сутринта в деня на инвазията, видял монитор, показващ регионално сателитно покритие в Чешката република, съседна Словакия и Украйна - всичко светело в червено.
"Веднага стана ясно какво се е случило", каза той.
Дневник
Коментари
Добави коментар