Националното събрание на ГЕРБ се събира днес, за да преизбере лидера Бойко Борисов за нов четиригодишен мандат. Въпреки че по устав делегатите на събранието могат да правят номинации и в деня на избора, други кандидатури за председателското място няма да има. Според депутати от ГЕРБ не се очакват съществени промени и в ръководните органи на партията, а ако има такива, те ще са по-скоро минимални.

Въпреки че партията му два пъти остана втора на изборите през миналата година, Борисов не подаде оставка и остана начело на ГЕРБ дори и след като мандатът му изтече на 26 ноември. Изборните резултати и и загубата на властта не се отразиха на вътрешно партийната подкрепа към бившия премиер, но рефлектираха в обществената оценка към него. От 24% през декември 2020 г., когато все още беше премиер, доверието в Борисов спадна на 18%, показа проучване на "Алфа Рисърч" от февруари тази година. Партийци коментират, че въпреки по-ниския му рейтинг, ако лидерът бъде сменен сега, това ще засили отслабването на позициите на ГЕРБ и съответно до намаляване на електоралната подкрепа (според същото проучване и тя в момента е 18%, с което партията е на втора позиция).

Официално Борисов е председател на ГЕРБ от 10 януари 2010 г., а преди това е неформален лидер от създаването на партията на 3 декември 2006 г., като през този период политическата формация формално се ръководи от тогавашната му дясна ръка Цветан Цветанов. Последно Борисов бе преизбиран за лидер на ГЕРБ на 26 ноември 2017 г. единодушно при явно, но закрито за медиите гласуване на 4-ото национално събрание на партията. Ако довърши и този мандат Борисов ще се доближи до лидерите останали най-дълго начело на своите партии (конкуренция са му Красимир Каракачанов, който оглавяваше ВМРО 25 години и Ахмед Доган ДПС - 23 години).

На събранието, което ще се проведе в неделя (13 март) в София, ще участват близо 1 100 делегати и гости от всички областни структури на партията в страната, народни представители, евродепутати, общински съветници, кметове и председатели на общински съвети от ГЕРБ. Те ще трябва да преизберат и цялото ръководство на ГЕРБ. Двамата зам.-председателите са дългогодишният вицепремиер по еврофондовете Томислав Дончев и бившият външен министър в кабинета "Борисов 2" Даниел Митов, които миналата година след първите избори смениха кметовете на София и на Бургас Йорданка Фандъкова и Димитър Николов.

Тогава през май Борисов направи тези промени в ръководството на ГЕРБ, с цел да се "излъска фасадата" на партията и да се отклони вниманието от скандалите за корупция и натиск, свързани с него и управлението му през последните години. И в обновеното ръководство на партията влязоха верни на лидера хора, демонстрирали лоялност и готовност на всичко през последната година. Сред тях номинираният за премиер Даниел Митов, бившите министри Костадин Ангелов, Деница Сачева, Вежди Рашидов.

Очаква се Борисов да предложи Митов и Дончев да останат негови заместници и двамата да бъдат преизбрани на постовете си с мандат от 4 години. Според устава на партията, заместици могат да предлагат и делегати на събранието, но източници в партията коментират, че това едва ли ще се случи.

В Изпълнителната и контролната комисии също предстоят смени, но според източници от партията в парламента те ще бъдат единични. Прогнозите са, че Фандъкова и Николов няма да бъдат сменени, като партийци казват, че се целят минимални промени, за да може докато е ГЕРБ в опозиция структурите да се мобилизират за евентуални предсрочни избори. От ГЕРБ се надяват, че управляващата коалиция няма да издържи на различните кризи и ще се разпадне, а тогава партията на Борисов отново ще може да се върне в управлението.

В момента освен Борисов и заместниците му в изпълнителната комисия влизат Йорданка Фандъкова и Димитър Николов, депутатите Деница Сачева, Костадин Ангелов, Иван Тотев и Илтер Бейзатов, отказалите се от парламента бивши депутати Даниела Дариткова, Тодор Тодоров и Вежди Рашидов, бившият председател на Народното събрание и загубила мандат в Кърджали Цвета Караянчева, кметът на Стара Загора Живко Тодоров и кметът на столичния район "Сердика" и областен координатор на ГЕРБ - София, Тодор Кръстев.

Изборът на председател, заместници и членове на комисии се избира с обикновено мнозинство, т.е. половината плюс един от присъстващите делегати.

На събранието освен избора на ръководство се очаква Борисов да направи обръщение към своите съпартийци и да даде насоки как ГЕРБ да действа като опозиция.

В събота беше преизбран и лидерът на СДС - партията, която е партньор за избори на ГЕРБ - Румен Христов.

Дневник