От утре - 14 март в продължение на 10 дни в изложбената зала на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров” шуменци и гости на града могат да разгледат фотодокументалната изложба „Унгарски следи в Шумен”.

Експозицията разказва за знакови събития и личности от унгарската история, свързани с икономическия, обществения и духовния живот на Шумен. Проследена е съдбата на полско-унгарската емиграция начело с Лайош Кошут, която след разгрома на революцията от 1848-1849 г. се установява в земите на поробена България.

Снимковият материал проследява приноса на тази емиграция за обществения и духовен напредък на възрожденския Шумен-поставяне началото на пивоварното производство и модерното земеделие, на българския театър, на ръкописния вестник и памфлета, създаване на първия български оркестър за европейска музика и др.

Отделено е внимание и на по-малобройното, но също толкова важно като принос унгарско присъствие през 60-70-те години на XIX в. Акцент в изложбата е и приносът на унгарски учени и изследователи като проф. Геза Фехер, Феликс Каниц и Ищван Ечеди за проучването на българската история, география и етнография.

Припомняме, че изложбата „Унгарски следи в Шумен” е позната за част от шуменци по повод националния празник на Унгария, честван на 15 март и Деня на българо-унгарското приятелство-19 октомври, който се отбелязва в двете страни от 2016 г.

Тя е идеен проект на шуменската библиотека в партньорство с Унгарския културен институт към Посолството на Унгария в София. Освен представяна в града ни тя е гостувала в Унгарския културен институт по повод 170-годишнината от установяването на унгарската емиграция в Шумен след революцията на унгарския народ от 1848-1849 г., както и в унгарската столица Будапеща по покана на Българския културен институт там.

ШУМ.БГ