Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев заяви пред БНР, че има информация, че се подготвят акции с брашното и захарта, подобно на тази с олиото. Той допусна смени в Комисията за защита на конкуренцията, защото не си върши работата. Няма нужда от удължаване на мораториума върху цените на тока, защото регулаторът не вижда причина за вдигането им, каза още Василев. Има спестявания и буфери в бюджета, които да покрият разходите за бежанците от Украйна, преди те да бъдат възстановени, обясни още той.

Акции като с олиото се подготвят с брашното и захарта

"Виждаме неоправдани увеличения при определени търговци за ден-два, след което всичко се успокоява, като това е синхронизирано с организирано медийно отразяване", каза вицепремиерът по повод масовото купуване на олио вчера и опашките за бензин преди това. Даде за пример случая с горивата: "Отразяване от младежи ГЕРБ и разпращане до 1 милион души - "виждате ли какво става с цената на бензина". Подобни сцени забелязахме с цената на олиото"

"Имаме информация, че подобни акции се подготвят с брашното, със захарта. Това са едни медийни истерии, които се организират, без да има никаква база", каза той. Василев подчерта, че България има запаси на слънчогледово семе за 4 години. Вчера и председатялет на Народното събрание Никола Минчев каза, че определени политически и иконоимически кръгове умишлено създават паника сред хората.

За картела при цените на горивата Василев е на мнение, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не си върши работата и ако "не работи като хората, трябва да се подмени". "Като сменихме състава на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), новият състав си влезе във функциите и изведнъж се оказа, че не трябва да се вдига цената на електроенергията. А старият искаше още през януари да я вдигне с 10%. Тоест, при работещи регулатори нещата си идват на мястото, а не определени играчи на пазара да трупат свръхпечалби", заяви вицепремиерът.

Той посочи, че ролята на КЗК е ако има картелизация, злоупотреба с доминираща позиция, всяване на смут и паника или спекула с цените, е да постави ред, като има инструменти за това - може да налага глоби до 10% от годишния оборот на фирмите. "В моента КЗК по-скоро не работи", посочи той.

Попитан за критиките на ГЕРБ за посредници в покупката на зърно за Държавния резерв Асен Василев уточни: "Зърното се купува на борсата. Посредници няма. Борсовият механизъм е най-прозрачният механизъм да се купи това зърно."Той подчерта, че най-важно за правителството е да се подсигури продоволствието до реколта 2023. "В момента в България има около два пъти повече зърно, отколкото ни трябва и има много голям натиск всичкото това зърно да бъде изнесено, нищо да не остане в България, отбеляза Василев.

По думите му държавата е могла да реагира и по-грубо, като Сърбия или Унгария, където износът е бил директно забранен. "Трябва да може да се изнесат излишните количества зърно, но ако видим, че не може да се подсигури продоволствието, може би и ние ще тръгнем в тази посока". Днес и вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова напомни, че България има право да задейства член от Договора за ЕС, в който е записано, че при война всяка държава членка може да спре износа на основни продоволствени продукти.

Няма да има драстични движения в цените на тока за бита

Няма нужда от удължаване на мораториума върху цените на тока. Регулаторът не вижда причина за вдигането им, посочи Василев. "Поне според регулатора няма да има драстични движения в цените на електроенергията за бита", каза.

"Специално за електроенергетиката ние сме много малко зависими от войната. Гориво за АЕЦ "Козлодуй" има до 2025 г. Въглищата са си наш национален ресурс. Вода има по язовирите. Единствено газовите централи са свързани с войната и външни енергоизточници и техните цени, но те отдават сравнително малка част от електроенергията", успокои Василев.

Добави, че в момента 80 на сто от енергията се продава за ден напред, което прави пазара изключително непредсказуем и скъп. С новите механизми за пазарен сегмент 12 месеца, 18 месеца ще можем да се разкачим от пазара за ден напред, допълни той. За домакинствата няма увеличение на цените, там допълнителни помощи по отношение на електроенергията няма да има, само по линия на газа, посочи Василев и добави, че цените на електроенергията са същите като към 1 юли 2021 г.

ТЕЦ 1, 2 и 3 остават да работят, няма да се закриват мощности от тях, потвърди вицепремиерът за мощностите в Маришкия басейн. По думите му ще има периоди от годината, когато няма да ги използваме "Ние си запазваме мощностите, можем да ги използваме, когато ни трябват", каза.

"Стратегическа цел на страната беше да не заменяме въглища с газ - това означава да заменим местен, наш си ресурс, с вносен, при който нито имаме контрол над цените, нито над сигурността на доставките", каза Асен Василев. "Удължаваме живота на нашия ресурс", като така, според Василев, ще се върви от въглища към зелено, а не въглища - газ - зелено.

"Атомната енергия няма как да е в Плана за възстановяване. В момента Министерство на енергетиката започна обследване как най-бързо да може да бъде построен още един реактор поне, може би и втори, най-вероятно в "Козлодуй", тъй като там има готова площадка с ОВОС. Ако го започнем през 2022 г., ще го имаме през 2028 - 2030 г.", добави той.

От 50 до 100 млн. лв. са заделени за бежанците от Украйна

Разчетите на правителството са, че между 50 и 100 млн. лв. за разходите за бежанците от Украйна, каза министърът на финансите. Има спестявания и буфери в бюджета, които да ги покрият, преди да бъдат възстановени от Европейската комисия. Към този момент не се пипат инвестиционните разходи, обясни вицепремиерът. В момента разходите се изразяват в пълен пансион - нощувка и три хранения на ден. Не се предвижда да се дават пари в брой.

Парите за отбрана - неясен план за разходи

Василев каза, че са удовлетворени всички искания за Министерството на отбраната, без тези за увеличение на заплатите. "Трябва да се прецизира дали е нормално да има военнослужещи на предна линия, които са в пенсионна възраст. На ниските нива нямаме достатъчно хора, а на виоките - повече, отколкото ни трябват", каза. Той изтъкна необходимостта "да се огледат структурата и съставът на въоръжените сили и да се вземат тежки решения, които с десетилетия са били отлагани".

Дневник