Ден след като вицепремиерът Асен Василев допусна, че може да се подмени съставът на Комисията за защита на конкуренцията, ако не си върши работата покрай прекомерния ръст в цените на редица стоки, антимонополното ведомство обяви началото на две проверки - за непазарно поведение на пазара на горива и за търговията с основни храни. Ще се проверява евентуално наличие на антитръстови нарушения или нелоялни търговски практики.

Във връзка със създалата се в страната напрегната обстановка при продажбата на хранителни стоки от първа необходимост и конкретно на слънчогледово олио, както и с оглед повишаването на цените на дребно на тези стоки през последните седмици, и постъпил сигнал от Комисията за защита на потребители (КЗП), Комисията за защита на конкуренцията започва проучване, като изисква информация и доказателства от производители, доставчици, търговски вериги, КЗП и други органи.

Освен това комисията обявява, че в годишния й план е заложено постоянно наблюдение върху пазарите на производство и търговия с жизненоважни хранителни стоки - захар, брашно, олио, ориз и варива, както и млечни и месни продукти.

Предвид събраните данни за увеличаване на цените на някои от тези стоки от първа необходимост през последните седмици и информация за задържане на доставките от страна на доставчиците на такива стоки и конкретно на слънчогледово олио за българския пазар се създават съмнения за евентуално недобросъвестно поведение от страна на предприятията, участващи във веригата за разпространение и продажба на хранителни стоки, посочва в съобщение комисията. В него се казва, че това може да доведе до ограничаване или нарушаване на конкуренцията в страната и да засегне потребителите.

"Всичко това се отразява на търсенето и създава безпокойство у потребителите със съмнения за дефицит на тези стоки", обявява комисията.
От ведомството напомнят, че нарушенията на Закона за защита на конкуренцията може да се изразяват както в наличието на забранени споразумения и съгласувани практики между тези предприятия, така и в разпространението на рекламно-информационни материали за предлагането например на слънчогледово олио въпреки липсите или недостатъчните складови наличности на продукта при търговците на дребно, както и друго неправомерно поведение, представляващо нелоялна конкуренция.

Ведомството твърди, че вече са изискани материали, необходими за инициирането на производство, което да установи нарушен ли е Законът за защита на конкуренцията, което може да доведе до санкции и постановяване на незабавното прекратяване на неправомерните практики.

В хода на проучването ще има срещи и с участниците на пазара и техни обединения, както и ще изиска представянето на писмени информация и доказателства.

Във връзка с изказвания в медиите за необходимостта от намеса на комисията за санкциониране на спекулата при продажбата на хранителни стоки в страната е необходимо да се поясни, че въпроси, свързани със спекула на различни пазари, не са от компетентността на Комисията за защита на конкуренцията, напомнят от там.
Повишаването на цените на определени продукти би могло да представлява нарушение на Закона за защита на конкуренцията само ако не се дължи на пазарните процеси, като например повишаване на търсенето или на стойността на производствените суровини, а е резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или злоупотреба с господстващо или монополно положение, се посочва в съобщението.

Ведомството призовава, който има данни или доказателства за антиконкурентните практики на пазарите на хранителни стоки от първа необходимост в страната, да ги предостави на delovodstvo@cpc.bg или на адрес: гр. София, бул. "Витоша" №18.

Дневник