Полицейската и правосъдна мисия на Европейския съюз в Косово заяви, че ще изпрати още 92 специални полицаи в подкрепа на войските на НАТО и местната полиция. Мисията на Европейския съюз за върховенство на закона в Косово (EULEX), която пристигна след обявяването на независимост от Косово през 2008 г., все още има 105 специални полицейски служители от Полша, натоварени да се намесват в трудни ситуации.
Новото подразделение от 92 членове от Европейските жандармерийски сили (EUROGENDFOR) са от Португалия, Франция и Италия и ще бъдат разположени временно. Говорителката на EULEX Йоана Лачана каза, че новото подразделение е разположено в отговор на необходимостта на мисията да разполага с допълнителни сили на място и да подкрепя по-добре косовските колеги, ако бъде поискано.
"Нахлуването на Русия в Украйна обаче поставя всичко в различна светлина", каза Лачана пред "Ройтерс".
ЕС вече удвои размера на мироопазващите си сили в Босна, изпращайки 500 резервисти като предпазна мярка след инвазията на Русия в Украйна.
Сърбия и нейният традиционен съюзник Русия не признават независимостта на Косово. НАТО разполага с 3770 войници за поддържане на крехкия мир в бившата сръбска провинция, главно в северната част на страната, където около 50 000 местни сърби, подкрепени от Белград, отказват да признаят властите на Косово и призовават за разделяне по етническите линии, за да се обединят със Сърбия .
Днес главният прокурор на Косово заяви, че е арестувал 48 полицаи и двама митнически служители, за които се смята, че са взели подкупи за допускане на незаконни стоки да влязат в страната. Арестуваните служители са работили на граничните пунктове с Албания в югозападната част на страната.
"Задържаните са заподозрени, че участват в повече от 400 случая в криминални действия за вземане на подкупи и злоупотреба със служебно положение", каза Кущрим Ходадж от полицейския инспекторат по време на пресконференция. Още 18 души остават на свобода и са обвинени в предлагане на подкупи. Той каза, че те са предимно граждани на Албания и сега Косово търси информация от властите в Тирана.
При подобна операция през 2016 г. малката балканска държава арестува около 60 полицаи след четиримесечно разследване за корупция, предизвикано от жалби на шофьори подадоха жалби, че в местния КАТ им искат рушвети. Подкупите и организираната престъпност са посочвани като основните пречки за балканската страна в привличане на чуждестранни инвестиции.
Дневник
Коментари
Добави коментар