Оценката на българския план за възстановяване и устойчивост беше отложена с още един месец от Европейската комисия, съобщи неин говорител, часове преди крайния срок на предходното отлагане във вторник.
"Близо сме до приключване на оценката и по взаимно съгласие решихме тя да бъде отложена с още един месец", заяви говорител на Комисията.
Тя посочи, че българското правителство и еврокомисията са се договорили, ако е възможно, анализът да бъде предаден и преди 15 април, но не даде подробности за причините за поредното отлагане.
Българският план за възстановяване беше предаден за оценяване на 15 октомври 2021 г. от служебното правителство на Стефан Янев, като впоследствие се разбра от Европейската комисия, че той е внесен с уговорка за двумесечно отлагане на срока от два месеца за анализиране на предложените реформи и проекти. Така правителството доброволно се отказа от възможността авансово да получи 13% от 6.6 млрд. евро, предназначени за България. В началото на годината Брюксел съобщи за още едно отлагане по искане на българското правителство на Кирил Петков, чийто срок изтича на 15 март.
Миналата седмица в Народното събрание вицепремиерът Асен Василев, който отговаря за плана, изрази увереност, че той ще получи зелена светлина от еврокомисията още този месец. Правителството поправи забележките на Брюксел и подмени част от проектите, свързани с транспорта и енергетиката, в плана, за да отговори на изискванията на европейската регулация за финансиране на програмата.
Положителната оценка на Европейската комисия е задължително условие за одобрението на плана от страните - членки на ЕС, което предшества финансирането. Според законодателството, по което се управлява програмата, Съветът на ЕС има месец да се запознае с оценката на комисията, преди да гласува, а след това еврокомисията има още два месеца, за да сключи споразумение с правителството за изпълнението на плана, преди да бъде направено първото плащане. Това означава, че в най-добрия случай финансиране по плана, който трябва да приключи изпълнението на всички заложени в него проекти до 2026 г., може да стане в средата на годината.
България, Полша, Унгария и Швеция са единствените европейски държави, които все още очакват оценката на Комисията. Нидерландия още не е подала своя план. Всички останали държави вече получиха авансовите си суми, а Франция и Испания - и първи плащания.
Дневник
Коментари
Добави коментар