Министър-председателят Кирил Петков ще се срещне днес с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, която е в България по негова покана. В рамките на визитата двамата ще обсъдят приоритетите на правителството за борба с корупцията и съдебна реформа. Тема на разговор ще бъде и взаимодействието между двете институции.
Преди седмица министър-председателят Кирил Петков обяви, че Министерският съвет ще стане директна точка за контакт към Европейската прокуратура, така че сигналите от МС ще постъпват директно към европрокуратурата, без да има посредници. Вчера премиерът каза, че това вече е факт.
Според Петков тези нови отношения между двете институции ще дадат възможност изключително експедитивно да бъдат изпращани сигнали, свързани с корупция и злоупотреба с европейски средства.
"Сега започваме да разработваме всичките възможни места заедно, където е имало злоупотреба с европейски фондове", коментира вчера премиерът по време на традиционната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".
"Ще говорим за това как Европейската прокуратура може да се използва, за да успеем да направим поне едно пропукване на съществуващия модел. В момента имаме един модел, при който главният прокурор пази всичко. На нас буквално са ни вързани ръцете. Аз имам чувството, че този главен прокурор в момента следи нас повече, отколкото всяко друго престъпление. И ако случайно съберем някоя папка, тази папка да бъде иззета. Примерът за "Булгаргаз" беше точно такъв", коментира Петков.
"Важно е с Европейската прокуратура да пробием модела на сплетената система така, че да се види, че тези много силни, мощни, невероятно недосегаеми хора всъщност са много досегаеми и са едни мафиоти от село", заяви още премиерът.
Министърът на правосъдието Надежда Йорданова също ще се срещне с европейския главен прокурор, като разговорът е планиран за четвъртък сутринта.
"Моят екип работи по няколко теми, които са свързани с дейността на Европейската прокуратура. На първо място изменения в закона за съдебната власт, така че да се гарантира по-самостоятелна работа на европейските делегирани прокурори", обясни Йорданова.
"Друг акцент е изменение в Наказателния кодекс, така че да се гарантира по-ефективно преследване на измами, свързани с европейски средства. И на трето място: промяна в нотификацията, която дава по-широк набор от възможности за сигнализиране и сезирана на Европейската прокуратура", добави министърът.
На въпрос на "Дневник" дали смята да повдигне въпроса за смяна на настоящия главен прокурор пред Европейския главен прокурор, Йорданова каза, че този въпрос е извън компетенциите на европейската прокуратура, освен ако няма престъпления, свързани с европейски средства. Тя добави, че не би спекулирала по тази тема.
Последно Европейският главен прокурор бе на посещение в България през юни миналата година.
Дневник
Коментари
Кой може да сезира
Кьовеши?
Всички гражданини на държави от ЕС или извън ЕС, както и юридически лица, могат да сезират Европейската прокуратура.
Просто Кире пак се изказва неподготвен. Досега не само правителството, но и всеки форумец в Шум.бг може да подаде сигнал до Кьовеши.
Анонимен
Всъщност премиерът не е казал, че гражданите не могат да сезират Европейската прокуратура, а че сигналите от МС ще постъпват директно към европрокуратурата, без да има посредници.
Теди
Вие право ли сте завършили , откъде знаете толкова много ! Защо не се скатаете ! Аман от многознайковци !
Анонимен
Теди, ти училище завършила ли си? Граматиката си я изпуснала.
Анонимен11
Ура,някой,ще си хвърли каскета нагоре.