Като "юридическо недоносче" определи главният прокурор Иван Гешев законопроекта за промени в съдебната власт, които предвиждат закриване на специализираните съдилища и прокуратура. Те са на първо четене в комисията по конституционни и правни въпроси, а главният прокурор дойде да се противопостави на инициативата. Стъпки в тази посока имаше и в предходните два парламента, но поради краткия им живот, процесът не бе завършен и започва наново в 47-мото Народно събрание.

Ако партиите в управляващата коалиция спазят предварителните си заявки, закриването на специализираните съд и прокуратура би трябвало да стане факт, тъй като четирите формации - "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България" го подкрепят.

"Ясно е, че целта на това е да се окаже натиск върху прокуратурата. По-трагичен законопроект не е излизал от Министерството на правосъдието", каза Иван Гешев (вносител на законопроекта е кабинетът - бел. авт.). Главният прокурор твърди, че "обсъжданията се правят на тъмно", както и че не са публикувани отрицателните становища по законопроекта.

"Този законопроект се обсъжда в повече от една година. За трети път ще бъде разгледан от правна комисия на първо четене в рамките на дванайсет месеца. В него са отразени всички становища, които се получиха на всички етапи от обсъждането на законопроекта", отговори министърът на правосъдието Надежда Йорданова.

Главният прокурор атакува конкретно министърът на правосъдието Надежда Йорданова (от квотата на "Демократична България) и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов и ги покани на публичен дебат. "Българските граждани ще платят цената за тези експерименти, затова този дебат трябва да е публичен дебат", каза Гешев. На въпрос дали Йорданова ще откликне на поканата на Гешев за дебат, министърът на правосъдието отговори, че обсъждането в парламента е дебат.

Иван Гешев повтори познатите си тези, че специализираната прокуратура е работеща структура и че закриването ѝ ще "предизвика хаос в продължение на години". Според главния прокурор недоволството от политиците срещу работата му означавало, че той си върши добре работата.

Дневник