Ваксината срещу туберкулоза, изглежда, подобрява имунния отговор при заразените с COVID-19, показва ново изследване на екип от американския университет "Джос Хопкинс". То е публикувано на платформата bioRxiv, преди да е потвърдено от други учени и целта му е да информира и да подкани за споделяне на сходни наблюдения от други места по света.
В началото на пандемията имаше предположения, че ваксинираните с Bacillus Calmette Guerin (BCG) още като деца се заразяват по-рядко с коронавируса SARS-CoV-2. Но нямаше убедителни доказателства за това, както и данни как точно действа този механизъм.
Сега екипът от "Джонс Хопкинс" съобщава за експеримент с ваксинирани хамстери, които по-рядко развиват пневмония и имат по-малка концентрация на коронавирус в белите си дробове. Лекарите от Балтимор са наблюдавали важни разлики в това как изглеждат на клетъчно ниво белите дробове на ваксинирани и неваксинирани с BCG.
При ваксинираните след заразяването антителата стигат по-бързо до белодробните клетки, механизмите за възстановяване на този орган се задействат доста по-рано и накърняващото тъканите възпаление спада, обяснява д-р Уилям Бишай, един от авторите.
По-рано този месец изследователи от Индия съобщиха в Research Square (също платформа за публикации преди потвърждение от други екипи) за ефекта от BCG при ваксинирани с продукта на AstraZeneca. Данните им обаче идват от много малка група - 34 души. От 21 са ваксинирани.и са показали значително по-силна атака от Т-клетките срещу коронавируса.
Според специалистите от "Джонс Хопкинс" е възможно да има подсилващ ефект от използването на ваксини срещу COVID-19 и BCG. В ход са клинични изпитания за тестване на BCG ваксини за защита срещу коронавируса.
Дневник
Коментари
Добави коментар