На първо място, трябва да сме солидарни с украинския народ и да помагаме с всичко, което можем", каза Радев на въпрос да коментира евентуалното предоставяне на български зенитни комплекси. Но веднага след това президентът заяви, че такова решение ще е "въвличане на България във войната и който го вземе, трябва да обясни какъв е рискът, защото цената се плаща винаги от гражданите, а не от политиците".

После той обясни, че според него решението трябва да е на парламента и още веднъж ясно заяви, че изпращане дори на муниции за украинската армия е заемане на страна и "въвличане в тази война".

Как отговори Словакия на идеята за изпращане на нейните ракети С-300 - тук.

Радев избегна отговор на прекия въпрос лично той дали би одобрил подобен ход. Той отвърна, че трябвало стратегически обекти като АЕЦ "Козлодуй" да не остават без ракетна защита. "Виждате, че на територията на съседни държави падат дронове със заряди в тях, не бива да допускаме това да се случва в България", продължи той без да посочва пример кой точно инцидент има предвид.

Попитан защо засега не е предвидена негова среща с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин (той пристига в София по-късно днес и има програма утре), Радев говори за протокол - че нивото не е на държавен глава, а се обсъждали оперативни въпроси на ниво изпълнителна власт.

Елеонора Митрофанова, посланик на Русия в София, заяви вчера: "Искам да предупредя българските официални власти, че предоставянето на оръжия (включително от съветски произход) и муниции за украинските националисти едва ли ще добави оптимизъм за двустранния диалог, който и без това е влошен".

Украинският президент Володимир Зеленски призовава по няколко пъти на ден чуждестранни правителства да помогнат страната му да защити небето си от руски самолети и ракети. След като инициативата за прехвърляне на самолети МиГ-29 не постигна нещо особено, вниманието се пренасочи към зенитните комплекси С-300.

Вчера Словакия обяви, че е готова веднага да прехвърли своя дивизион в защита на Украйна, но след като получи адекватен заместител за собственото небе. В Братислава Лойд Остин каза, че няма какво да добави по този въпрос и той по-скоро засяга решение на НАТО. Словакия ще получи подсилена защита от Германия и Нидерландия с ракети "Пейтриът" (Patriot), но за правителството там това е само временно решение и с неизвестно дълъг срок и военна техника, която не е словашка.

В НАТО с С-300 разполагат Словакия, България и Гърция, твърдят западните медии, според които темата за българските ракетни комплекси ще бъде обсъждана от Остин в София. Срещата му с премиера Кирил Петков е насрочена за утре сутринта.

Дневник