Цената на парното и топлата вода от април ще зависи не само от това колко ще струва газът, но и дали топлофикациите ще успеят да компенсират разходите за газ с подаваният от тях скъп в момента ток. Това казва пред "24 часа" Станислав Тодоров, председател на КЕВР.

Наскоро се разбра, че спрямо настоящите пазарни цени на синьото гориво "Булгаргаз" ще поиска близо 60% по-висока цена. Тодоров сега обяснява, че цените се променят на пазара и крайното предложение и решение ще бъдат вземи в самия край на месеца. Напомни, че пазарните цени на синьото гориво участват във формулата на формирането на цената на гази и затова държавният газов доставчик

Уточнява, че някои топрофикации успяват да си компенсират цената на газа с продажбата на ток, но софийската не е сред тях заради лошия си мениджмънт. Даде пример с тази в Пловдив, управлявана от ЕВН, чиито цени са същите, но няма и лев дълг за разлика от общинското дружество в София.

"Мое лично усещане е, че една добре управлявана топлофикация ще получи достатъчно добра компенсация от цената на електричеството, за да не се налага да повишава цената на топлинната енергия", заключава Тодоров.

По повод заявеното от управляващите намерение да свалят мораториума върху цените на тока за бита той обяви, че когато това стане, комисията ще прецени ситуацията на пазара, ще направи анализи. И ако има нужда от промяна на ценовото решение, има 15-дневен срок за обществено обсъждане и няколко заседания на КЕВР.

Напомня, че преди налагането на мораториума искането за увеличение на цената идваше от електроразпределителните дружества и от Електроенергийния системен оператор. "При положение че правителството ги компенсира 100%, те вече не трупат тези дефицити, не се налага да се променят мрежовите такси. Към момента на отпадане на мораториума няма да има силен натиск за увеличаване на цените", обясни той.

Дневник