Около 94 500 бежанци от Украйна са влезли в страната. Около 50 хил. от тях, или около 55%, са решили да останат в България", съобщи този следобед полковник Валери Рачев, ръководител на Оперативната координационна група, отговаряща за евакуирането и подслоняването на бежанците от Украйна.
Това на практика означава, че от миналата събота до този петък в страната са влезли още около 17 000 бежанци от Украйна. Само на 17 март в страната са влезли 4556 души от Украйна, като 2356 от тях са решили да останат тук. "Най-много хора пристигнаха в Кранево - 109, във Варна - 57, и за първи път имахме настанени хора в Горна Оряховица", съобщи полковник Рачев. "До този момент централизирано сме настанили над 25 000 души по програмата на правителството за нощувки и изхранване", каза още той. "Голяма част от бягащите от войната в Украйна са настанени в големи хотели, основно на Черноморието", уточни заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев.
Председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова съобщи, че системата за издаване на карти за временна закрила вече втори ден работи във Варна и Русе без проблем. Статут за временна закрила вече са получили 150 души, бягаща от войната в Украйна. "На някои места заради по-стара техника се създават проблеми, но се търси тяхното бързо решение", обясни Първанова. Издаването на картите трябва до дни да започне и в полицейските управления, като до момента са обучени 243 души от МВР да работят със системата за регистрация. Обученията продължават. Временна закрила ще се дава и във всички териториалните поделения на Агенцията за бежанците.
"Критично важно за цялата кампания е да успеем да регистрираме по временна закрила колкото се може повече хора за колкото се може по-кратко време", подчерта Рачев. "Надявам се, че ще успеем да стигнем до всички и да им обясним, че пътят към успешната интеграция минава през получаването на временна закрила", каза още той.
Има и украинци, които са поискали хуманитарен статут. "До момента са регистрирани около 700 граждани на Украйна, потърсили международна закрила, и има още толкова молби", съобщи председателят на агенцията за бежанците. Поради факта, че до преди дни системата за издаване на временна закрила изобщо не работеше, подаването на молба за получаване на международна закрила беше единственият начин бягащите от войната бързо да получат безплатно здравно осигуряване, както и документ, с който да запишат детето си на училище или детска градина.
Бежанците от Украйна, получили временна или международна закрила, могат да кандидатстват в структурите на "Социално подпомагане" за еднократна помощ от 375 лева, съобщиха от социалното министерство.
България работи за това да изведе в безопасни води двата кораба с български екипажи, които се намират в момента в украински води. Единият е край Мариупол, а другият - Черноморск, съобщи заместник-министърът на транспорта и съобщенията Владимир Върбанов. Шестима души от екипажите на корабите вече са евакуирани по суша. Темата беше повдигната и в четвъртък, 17 март, в Народно събрание, когато от парламентарната група на "Възраждане" настояха държавата да предприеме действия за освобождаване на кораба "Царевна" от Мариупол.
Дневник
Коментари
Крум
А на баба ти Пена от Горно нанадолнище с 300лв. пенсия няма кой да помогне еееее Евала
Анонимен
Голяма част от жителите на региона сме потомци на бежанци. Кои по политически, кои по етнически, икономически и други причини. Така, че хайде по спокойно. Иначе тези от кв. "Тракия" да си ходят в Гърция, а другите да ходят на Пловдив.
Анонимен
Ама за какви бежанци става въпрос? Горките бедни украинци всичките с джипове и коли произведени след 2016 година за по 50 000 лв и нагоре. Нека да им дадем не по 375, ами направо по 5000 лв да се почерпят за наше здраве, пък нас кучета ни яли както винаги! Ако мислите, че говоря празни приказки, отидете до някое КПП и гледайте!!!