Няма достатъчно доказателства, които да обосноват повдигане на обвинение и задържане под стража за 72 часа за бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиарката Севдалина Арнаудова. Това съобщи на пресконференция говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова половин час след като Борисов, Горанов и Арнаудова бяха освободени от ареста без никаква мярка за неотклонение и без обвинения след 24-часов престой там.
Всичко по-важно за арестите, разследването и коментарите от деня - четете тук
До 21 ч. в Софийската градска прокуратура са докладвани разпитите на шестима свидетели, които са дали показания за изнудване като производството е било образувано по неотложност, обясни Петрова и отправи критики към Главна дирекция "Национална полиция", която според прокуратурата не е компетентна да разследва Борисов и Горанов за период, в който са били членове на Министерския съвет, а трябвало да го дадат на следовател.
Кои са свидетелите и какво разказват
Първото действие по разследването е разпит на премиера Кирил Петков, който разказва за срещата си с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, която бе на посещение в България по негова покана в сряда и четвъртък (16 и 17 март). В показанията си пред полицията Петков разказва, че двамата са обсъждали казуса и твърденията на Васил Божков, който е с 11 обвинения и в момента е в Дубай. Божков твърди, че е бил изнудван и е плащал рекет заради хазартния си бизнес.
В показанията си Петков е възпроизвел публично известните твърдения на Васил Божков, посочиха от прокуратурата. Самият Божков не е разпитван по делото. Към материалите, представени от полицията, са добавени претърсвания и изземвания на адресите, за които са съставени 3 протокола.
Разпитван е и служител в търговско дружество на Божков, който в показанията си разказва, че Божков се познавал с Бойко Борисов и с Владислав Горанов, но не е присъствал на нито една от тези срещи. Той посочва и че има информация, че Божков разполагал със значителни лични средства, но не му е споделял да е бил изнудван и за какво ги е разходвал.
Друг свидетел, дал показания пред полицията, е управител на дружества на Божков. Той дава подробни сведения как Божков е оперирал с фирмените финанси. Свидетелят изрично заявява, че никога не му е възлагано да посещава държавни институции с цел носене на парични средства, както и че никога не е придружавал Божков при посещенията му в Министерство на финансите и държавната комисия по хазарта.
Разпитан е и служител в Министерството на финансите, който казва, че Божков е ходил на срещи с Горанов в кабинета му като винаги е влизал в министерството само с пура в ръце, не е носил торби, пликове или друг багаж.
Бивш съдружник на Божков разказвал, че бизнесменът се е срещал многократно с Бойко Борисов и Владислав Горанов, не е присъствал на срещите. Допълва и че често преди срещите Божков вземал пликове с пари, но няма информация какво се е случвало с тях. Никой от свидетелите не е присъствал на тези срещи и в показанията на нито един от тях не се подкрепят твърденията на самия Божков, че е плащал рекет на бившите управляващи.
Сред разпитаните е и бивш депутат, член на бюджетната комисия в парламента (вероятно Георги Кадиев, който днес заяви, че е дал показания по случая - бел. ред.), който е разказал какви са били обсъжданите промени в Закона за хазарта. Посочил е посочил Менда Стоянова като политически опонент и добавил, че тя не е подкрепила неговите законодателни предложения и изказал личните си предположения, че това е в резултат на влияние на Васил Божков, Бойко Борисов и Владислав Горанов.
От прокуратурата посочиха и че след делото не е докладвано изцяло. Около 2:30 часа са постъпили допълнителни материали, които ще се анализират допълнително. Тези документи са свързани основно с организацията на работа на НСО и снимков материал, извлечен от медийни публикации.
Разследването трябвало да се води от следовател, нямало неотложност
Прокуратурата е изискала заповедите за задържане по закона за МВР за 24 часа и те са били представени вечерта около 20:30 ч. От тези заповеди се вижда, че тримата вече са били освободени, като Бойко Борисов е освободен в 19:30 часа, Владислав Горанов - в 18:56 часа, а Севдалина Арнаудова - в 19:25 часа.
От прокуратурата посочват и че полицията не им е докладвала предложение и проект на постановление за привличане на обвиняеми лица. Наблюдаващите прокурори продължават да очакват поетапното постъпване на евентуално наличните други материали, посочи още Петрова като обясни, че на този етап те са преценили, че евентуално повдигане на обвинение би било в нарушение на закона, тъй като няма достатъчно доказателства.
"Предоставените на СГП до момента материали не се съдържат достатъчно доказателства, от които може да се изведе обосновано предположение, че което и да е от трите лица - Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, е извършило престъпление. Няма пречка в по-нататъшния ход на разследването и при събиране на достатъчно обвинителни доказателства този извод да бъде променен", посочи Петрова.
Отделно от това прокуратурата смята, че извършените процесуално-следствени действия са опорочени.
Причината е, че Борисов и Горанов в част от периода, за който са били разследвани.(2014 г. - декември 2019 г.) са били съответно в качеството на министър-председател и министър на финансите. Според прокуратурата, следствените действия са извършени от некомпетентен разследващ орган, което е съществено процесуално нарушение.
"Още преди започване на неотложните действия по разследването органите на МВР са разполагали с предварителна информация, че се касае за деяние, към което са евентуално съпричастни лица, членове на Министерски съвет", посочват от прокуратурата. Това се вижда и от документите по разследването, както и от разпитите на свидетели. Същевременно прокуратурата не е била уведомена, за да бъде потърсено становище или указания как да бъдат извършени законосъобразно действията.
"Съгласно чл. 194, ал. 1, т. 2 от НПК престъпления, извършени от членове на Министерски съвет, се разследват единствено от следовател. Принципна постановка е, че следователят не встъпва в производството едва при повдигането на обвинение, а от самото му начало. Твърде е спорно от правна страна дали полицейските органи могат въобще да извършват в подобни случаи действия по неотложност (дори и да е налице такава) - при положение, че има дежурен следовател", подчерта Десислава Петрова.
Отделно от това според прокуратурата не е имало и неотложност, която да позволи разследващ орган да образува досъдебно производство. Петрова цитира практика на съда, както и наказателнопроцесуалната доктрина, според която неотложни са тези случаи, при които следва определени доказателства да бъдат незабавно фиксирани, събрани и запазени, за да не бъдат загубени.
"В настоящата ситуация полицейските органи са водели проверка в продължение на няколко месеца, при това във връзка с информация, изнесена в медийното пространство от години. Твърди се, че самото деяние, за което е започнато досъдебното производство, е било осъществено преди повече от две години", добави още Петрова.
Въпреки това, протоколите от извършените претърсвания и изземвания, са внесени от наблюдаващите прокурори за одобрение в Софийски градски съд, която е компетентен да се произнесе относно тяхната законосъобразност, а от съда обясниха, че ще ги разгледат в понеделник (21 март).
Дневник
Коментари
Анонимен
Пиар.
Анонимен
След като няма как да ги види. От нарежданията на Киро ли.
На прсти управници
прокуратурата крива.
Простото Кире и Рашков не могат да скалъпят едно елементарно обвинение. А се натискат да управляват държава.