Белгия ще търси възможност да продължи да използва ядрена енергия десет години по-дълго от планираното, съобщи министър-председателят на страната Александер де Кро след преговори между коалиционните партньори.

Партиите в правителството постигнаха споразумение в петък да удължат експлоатацията с 10 г. на реакторите в атомната електроцентрала "Тианж 3", близо до границата с Германия и на АЕЦ "Дул 4" край Антверпен. Така те ще работят до 2035 г., вместо да бъдат затворени през 2025 г., както беше решено преди две години.

Газът също ще намери място в бъдещия енергиен микс на Белгия, като правителството ще продължи да субсидира газовите електроцентрали, съобщи обществената телевизия RTBF. Правителството реши да ускори паралелно развитието на възобновяемата енергия и да поощрява гражданите да се откажат от потреблението на изкопаеми горива.

През 2020 г. правителството беше режило да се откаже от ядрената енергия, но покачващите се цени на енергията и войната в Украйна, разместиха картите и затварянето на АЕЦ пак се отлага, пише RTBF. Над половината от консумираната електроенергия през 2021 г. е била произведена от атомни централи, показват данните на мрежовия оператор "Елиа".

Според правителството решението ще позволи едновременно да се повиши сигурността на доставките, като се заложи на произвеждана в Белгия енергия, и да се намали енергийната зависимост от вноса. Сега премиерът трябва да се договори с "Елиа" за продължаване работата на двете централи, макар компанията да беше поставила като краен срок за това краят на 2020 г. Ако преговорите са успешни, правителството ще внесе в парламента предложение за промяна на закона за отказ от ядрената енергия, който датира от 2003 г.

Дневник