Германия и Катар се договориха за дългосрочно енергийно партньорство, стъпка към осигуряване на една Германия с енергия без Путин, каза германският икономически министър Роберт Хабек в неделя. Той направи този коментар след среща с катарския емир Тамим бин Хамад Ал Тани, част от обиколка, включваща и Обединените арабски емирства. Министърът я провежда след на инвазията на руския президент в Украйна и желанието на Европа да се дистанцира от Русия.
"Денят беше много динамичен", каза Хабек, като каза, че емирът е обещал повече подкрепа, отколкото Германия някога е очаквала. "Въпреки че все още може да се нуждаем от руски газ тази година, в бъдеще вече няма да е така. И това е само началото", цитира думите му ДПА.
Според агенция "Франс прес" за целта се ускорява изграждането на терминали за втечнен газ в Германия. В момента LNG пристига на терминали в Холандия и Белгия преди да бъде прехвърлен към Германия.
Русия досега е осигурявала 55% от вноса на изкопаеми горива в Германия и бе по средата на финализирането на "Северен поток 2", когато Москва започна да заплашва Украйна. Всичко това се промени след инвазията на 24 февруари, като Германия разглежда всякакви варианти да се откаже от руските доставки, обяснява ДПА.
Хабек обаче също така предупреди германците, че това може да отнеме време, поради което Германия засега отказва да затвори крановете на руските тръбопроводи. След срещата в Доха представители на компаниите, пътуващи с Хабек - включително служители от Thyssenkrupp, Bayer, Siemens Energy и RWE - ще уточнят подробностите със своите катарски колеги.
Сделката, казва Хабек, не се фокусира само върху доставките на втечнен природен газ (LNG), но също така и върху разработването на проекти за възобновяема енергия и мерки за насърчаване на енергийната ефективност, области, в които германските компании могат много да предложат.
"Пътят се състои от много важни етапи", каза още Хабек. Освен това носи ползи за Катар, който изнася предимно за Азия и се стреми да диверсифицира пазарите си. Властите в Доха оценяват по-сдържано резултата от визитата на германската делегация. В съобщението им се припомня че от години Катар се е опитвал да доставя в Германия, но така и не се е стигало до конкретни споразумения.
В краткосрочен план Хабек вижда катарския LNG като начин за осигуряване на енергийните доставки за следващата зима. В средносрочен план може да пристигне през LNG терминали, които сега се планират в Северна Германия. В дългосрочен план обаче политикът от Зелената партия се стреми да постигне целта на Германия да се откаже изцяло от изкопаемите горива, като стане въглеродно неутрална до 2045 г.
Сегашният план има и рискове, тъй като катарският газ ще струва повече от руския. От друга страна, предвид променящия се характер на войната, няма гаранция, че Русия няма да затвори крановете в даден момент, оставяйки Европа спешно да се бори за горива.
Хабек също трябва да установи баланс с Катар, който е в центъра на критики за нарушения на правата на човека, най-вече по отношение на чуждестранните работници. Мнозина от тях идват от места като Бангладеш, Индия, Непал и Пакистан и са склонни да работят дълги часове за ниско заплащане при лоши условия. Хабек каза, че е повдигнал темата в разговорите си, като добави, че Катар каза, че е наясно с проблемите.
Неговите колеги отбелязаха, че Катар все пак е първата страна от Близкия изток, която въведе минимална работна заплата и е прие закони, които не позволяват работниците да работят през най-горещата част от деня в пустинната страна.
В Обединените арабски емирства министърът ще обсъжда днес предимно "зеления" водород, който се произвежда с възобновяема енергия, а не с конвенционално изкопаемо гориво.
Дневник
Коментари
Анонимен
Властите в Доха оценяват по-сдържано резултата от визитата на германската делегация. В съобщението им се припомня че от години Катар се е опитвал да доставя в Германия, но така и не се е стигало до конкретни споразумения.