Тишината на прокуратурата струва на българските граждани половин милиард лева. Това заяви премиерът Кирил Петков, който инспектира строителството на газовата връзка с Гърция. В Комотини Петков даде подробности за показанията си по повод разследването, след което за 24 часа от МВР бяха задържани лидерът на ГЕРБ и бивш министър-председател Бойко Борисов, пиарът му Севделина Арнаудова и бившият министър на финансите Владислав Горанов. Срещу тримата прокуратурата реши да не повдига обвинение поради липса на достатъчно доказателства.

Петков свърза два сюжета. Единият е за неплащането на 556 млн. лева от хазартните фирми на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, което според негови обяснения е следствие на подкупи, давани на Борисов и Горанов. По разследването срещу кадрите на ГЕРБ Петков е разказал за срещата си с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, която бе на посещение в България по негова покана в сряда и четвъртък (16 и 17 март), като двамата са обсъждали казуса и твърденията на Васил Божков.

"От над година се знае, че има такъв случай, Божков на кой ли не го каза. Умопомрачаващо е прокуратурата даже да не направи досъдебно произвоство, за да направи един скайп разговор с Божков (обяснението на прокуратурата е, че видеовръзка не е предвидена в закона като начин за даване на показания - бел. ред). Ако някой иска, може да го направи още утре. Г-н Божков иска да даде информация. Човек, подкупвал високопоставени длъжностни лица иска да разкаже, а прокуратурата казва, че скайп връзките не са начина и това не я интересува. Не се разпитват партньорите му, секретарките в Министерството на финансите. Фактът, ако се окаже верен,е, че заради подкуп от 60 млн. лева половин милиард от нашите пари са изтекли", каза Петков, като обобщи, че прокуратурата е окупирана институция, която не си върши работата, а този случай е направил това очевадно.

Премиерът съобщи и за доклад в Министерството на финансите, който сигнализира как са се одитирали евросредствата. От него по думите му става известно, че за над 90% процента от евросредствата, които са били под контрола на финансовото министерство, в процедурите е имало само една кандидатстваща фирма.

"Това, ако не е очевадна манипулация. Ако един човек е корумпиран, това е начинът за неговото управление. В единия случай имаме над 500 млн. щета, а от друга страна европроектите са концентрирани в много малък брой фирми. Одитният отдел под ръководството на Горанов не си е свършил работата и имаме човек, който е готов да каже, че е корумпирал. Свидетелствах, че според мен този доклад дава информация, че има нередност под ръководството на Горанов, а заради това има опасност от обаждания, скриване на документи, прикриване на доказателства", коментира Петков, което обяснява задържането на Горанов, Борисов и Арнаудова с действия по неотложност.

Петков засегна и темата за намерения джип в гаража на Севделина Арнаудова, собственост на "Аркад", фирмата строител на газопровода "Турски поток". Впоследствие екоминистърът Борислав Сандов съобщи, че четири такива джипа са открити и в Министерството на околната среда и водите.

"В гаража на пиара има джип на "Аркад". Тази газова връзка (с Гърция - бел.ред. ) не се построи за 12 г., руската се построява за 3 г. и остават безплатно джипове. Няколко са оставили в министерството на екологията, един джип е оставен в министерството на енергетиката. Кой раздава просто така толкова скъпи автомобили? Много натовски настроена партия, но работи с руски проекти, дава 3 млрд. Лева за руски проекти. Ще има проверка по случая. Няма безплатен обяд. Някой ги е дал за нещо. Всичките трябва да се върнат. Когато е даден безплатен, той обикновено е много скъп. Ужасно е, че някои хора и в момента ги карат", каза Петков.

Дневник