Европейската прокуратура (EPPO), която досега отказваше да коментира, дали има нещо общо с ареста на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиарът Севделина Арнаудова, съобщи, че работи по сигнали "за системна корупция по отношение на висши публични служители" от България.

От институцията разпространиха съобщение в понеделник, с което уточняват, че повече подробности и детайли няма да бъдат разгласявани, за да не се застрашава изходът на разследванията. "Ако допълнителна информация би могла да бъде оповестена публично, това ще бъде направено активно с позиция от наша страна."

"Европейската прокуратура потвърждава получаването на няколко сигнала от България, съдържащи сериозни твърдения за извършени измами с европейски средства и системна корупция по отношение на висши публични служители. Разследванията продължават", гласи част от съобщението.

Европейската прокуратура, оглавявана от Лаура Кьовеши, която беше на посещение в България ден преди акцията на МВР срещу Борисов, беше спомената в първото съобщение на вътрешното министерство, с което се съобщи за действията срещу бившия премиер. Тогава пишеше, че акцията е свързана със 120 сигнала на Европейската прокуратура в България.

В петък от българската прокуратура заявиха, че по разследването срещу Борисов Европейската прокуратура няма компетентност. Адвокатът на Бойко Борисов - Менко Менков, също отрече институцията да е замесена в проверката срещу клиента му.

Образуваното досъдебно производство е за изнудване. Срещу Борисов, Горанов и Арнаудова прокуратурата реши да не повдига обвинение, твърдейки, че има липса на достатъчно доказателства. От вътрешното ведомство обвиниха държавното обвинение в саботаж. По-рано в понеделник от МВР внесоха отново предложение срещу тримата да бъдат повдигнати обвинения и те да бъдат задържани за 72 часа.

По-рано днес премиерът Кирил Петков, който е бил разпитан във връзка с акцията срещу Борисов, разказа какво е говорил пред разследващите. Петков свърза два сюжета. Единият е за неплащането на 556 млн. лева от хазартните фирми на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, което според негови обяснения е следствие на подкупи, давани на Борисов и Горанов.

"От над година се знае, че има такъв случай, Божков на кой ли не го каза. Умопомрачаващо е прокуратурата даже да не направи досъдебно произвоство, за да направи един скайп разговор с Божков (обяснението на прокуратурата е, че видеовръзка не е предвидена в закона като начин за даване на показания - бел. ред). Ако някой иска, може да го направи още утре. Г-н Божков иска да даде информация. Човек, подкупвал високопоставени длъжностни лица иска да разкаже, а прокуратурата казва, че скайп връзките не са начинът и това не я интересува. Не се разпитват партньорите му, секретарките в Министерството на финансите. Фактът, ако се окаже верен,е, че заради подкуп от 60 млн. лева половин милиард от нашите пари са изтекли", каза Петков, като обобщи, че прокуратурата е окупирана институция, която не си върши работата, а този случай е направил това очевадно.

Премиерът съобщи и за доклад в Министерството на финансите, който сигнализира как са се одитирали евросредствата. От него по думите му става известно, че за над 90% процента от евросредствата, които са били под контрола на финансовото министерство, в процедурите е имало само една кандидатстваща фирма.

Дневник