Полша и България ще предложат на срещата на върха в НАТО тази седмица изграждането на тръбопроводи за гориво, които минават през целия източен фланг на НАТО, съобщи днес пред журналисти президентът Румен Радев след среща с полския си колега Анджей Дуда. Според държавния глава част от този проект може да се финансира със средства на Алианса.

Радев каза, че е в разговори с президентите на Румъния и Гърция за подобряване на инфраструктурата за доставки на гориво, наред с шосейната и железопътна такава. "Говорихме за изграждане на тръбопроводи за гориво от гръцките пристанища, през България към Румъния", подчерта държавният глава.

Без спешни мерки ще загробим българската военна авиация, която има 110 годишна история, посочи още Румен Радев. Той подчерта, че до края на година изтича ресурса на самолетите МиГ-29, а поръчаните F-16 могат да поемат бойно дежурство най-рано през 2030 година.

Радев посочи, че с Анджей Дуда са се разбрали експертни екипи да започнат обсъждане на възможността руските изтребители да започнат да се поддържат и ремонтират в Полша. Президентът подчерта, че до тази критична ситуация се стига заради неглижирането на проблемите на армията в продължение на години.

"В Полша за отбрана се дава 2.2% от БВП, следващата година той става 3%. Обмисля се процентът да стигне 4.5% (България още не може да стигне 2%, б.а.)" подчерта Радев. Той отбеляза, че в Полша наред с покупката на съвременно въоръжение, продължава експлоатацията и на руското.

Радев посочи, че с полския му колега са обсъдили и оставащата ангажираност за оказване на помощ на бягащите от войната. Президентът смята, че България спешно трябва да обсъди възможността за изпращане на индивидуални защитни средства - бронежилетки и каски на Украйна, преимуществено за районите, в които има етнически българи.

Дневник