ЕС ще започне да прави поръчки за общо купуване на природен газ, втечнен газ и водород преди следващата зима. Това се посочва проект за заключения от срещата на върха на ЕС, която е насрочена за четвъртък и петък в Брюксел.
"С оглед на следващата зима държавите членки и комисията спешно ще работят заедно за съвместното купуване на газ, втечнен природен гази водород", пише в проекта, видян от "Ройтерс".

Идеята за сваляне на цените чрез правене на по-големи поръчки дойде миналата есен от Испания и Гърция, които предложиха промяна в правилата след скока на цените през октомври. В края на годината Европейската комисия предложи система за съвместно купуване на стратегически запаси от газ, в която могат да участват само заинтересовани държави.

Страховете за прекъсване на доставките нараснаха след агресията на Русия в Украйна и в средата на месеца във Версай евролидерите поискаха от еврокомисията да им представи план за намаляване на енергийната зависимост от руския внос на горива, която според председателя й Урсула фонд дер Лайен може да се постигне до 2027 г. В момента Русия доставя 40% от газа в ЕС, но не всички страни са зависими в еднаква степен от него. Полша вече обяви, че от следващата година ще спре да поръчва руски газ и ще го замени с норвежки.

В събота вицепремиерът и финансов министър Асен Василев заяви пред БНР, че България също има план да замени руския внос (около 74% от нуждите) с алтернативен чрез терминалите за втечнен газ в Турция и Гърция и чрез договорените количества от Азербайджан.

Василев каза още, че България подкрепя инициативата за общо поръчване на газ, което беше инспирирано от успешното осигуряване на ваксини срещу COVID-19 през 2020-2021 г. Договорът на България за доставка от руската държавна компания "Газпром" изтича в края на годината, но правителството не смята да започва преговори за подновяването му преди края на военните действия в Украйна.
"Тази седмица ще се обсъди да се направи общ газов договор на ниво ЕС, за да не се конкурират държавите помежду си, и второ, когато има по-големи обеми, могат да се постигнат доста по-добри цени", каза Василев пред БНР.

Според него новите европейски правила за общите поръчки могат да заработят през лятото, което ще позволи на България да си осигури потреблението преди изтичането на договора с "Газпром".

Брюксел заяви, че ще помогне на страните да започнат съвместно изкупуване на газ тази година и се очаква да предложи правила, които изискват от страните да запълват хранилищата за газ до 90% до края на октомври всяка година. В момента хранилищата на ЕС са запълнени средно на 26% (в България 20%), като Европейската комисия смята, че количествата са достатъчни до края на отоплителния сезон.

В проектодекларацията от срещата на върха се посочва още, че страните са се споразумели да координират мерките за запълване на складовете, както и да започнат да го правят "възможно най-скоро".

Лидерите също ще обмислят нови мерки за смекчаване на покачващите се цени на енергията и ще обсъдят как потенциално да "оптимизират" функционирането на енергийните пазари. Те ще поискат от комисията да предприеме "необходими инициативи" за това, съобщава "Ройтерс". Очаква се в сряда 4врокомисията да излезе с предложения, които да бъдат обсъдени от лидерите.

Войната в Украйна, изглежда, ще изглади различията между страните, които досега на три срещи на върха - през октомври, декември и март, не успяха да постигнат консенсус как да противодействат на поскъпването на енергията. Те се разделиха основно на два лагера според склонността си да делегират повече права на Брюксел да координира усилията. От едната страна са Испания, Белгия, Португалия, Италия и Гърция, които призовават за намеса на европейските енергийни пазари, включително за поставяне на таван на цените, както и за отделянето на цената на електроенергията от цената на природния газ. В другата група са страни като Германия, Нидерландия и Дания, те се противопоставят на намесата на пазара и предупреждават, че тя може да причини смущения на енергийните пазари, което може да подкопае инвестициите в чиста енергия.

През октомври президентът Румен Радев настоя да се изследва дали климатичните амбиции на ЕС не са първопричина за поскъпването на енергията, но неговата идея беше отклонена от страните членки.

Дневник