Срещали ли са се Бойко Борисов, Теменужка Петкова и Томислав Дончев с пратениците на Путин Александър Бабаков и Александър Воробьов преди строежа на газопровода "Турски поток"? Тези руснаци ли са определили концепцията и стратегията как България да построи участъка от "Турски поток" със собствени средства, както и пътната карта, подписана от Теменужка Петкова в Санкт Петербург?

Тези въпроси зададе бившият председател на парламентарната група на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов, сега лидер на партията "Републиканци за България".

В предаването "Денят с Веселин Дремджиев" по ТВ+ в понеделник вечерта на въпрос бил ли е на среща на Бойко Борисов в Решетников Цветанов каза, че само е чувал за такава среща, но би задал друг въпрос към Борисов, бившия министър на енергетиката Теменужка Петкова и бившия вицепремиер Томислав Дончев: Имали ли са среща с хора от списъците със санкциите на ЕС и САЩ, свързана с "Южен поток" и с "Турски поток".

Строежът на "Южен поток" беше спрян през 2014 г. след намесата на Европейската комисия и американски конгресмени. Проекът е трябвало да бъде финансиран от КТБ, а дейността по него се е ръководела неофициално от Делян Пеевски, разкри преди време неправителствената организация "Антикорупционен фонд", в свое разследване. Тя изпрати сигнал за действията на Бабаков у нас на прокуратурата. До момента не е известно да е разследвано каквото и да било по случая.

Цветанов: Борисов увеличи зависимостта ни от Русия

 

При Дремджиев Цветанов заяви:

"Аз бих задал въпроса имало ли е среща между тези трима представители на изпълнителната власт с Александър Бабаков, който беше депутат и същевременно един от санкционираните, за всичко, което е правено по "Южен поток", и с Александър Воробьов. Имало ли е такива срещи и дали тези лица от този забранителен списък не са били хората, които определиха концепцията и стратегията за ангажимента на страната по "Турски поток" и пътната карта, която Теменужка Петкова подписа в Санкт Петербург, когато се взе окончателното решение как да бъде изграден този проект?

И тук призивът ми е към министър-председателя Петков, защото той демонстрира, че е пронатовец и проевроатлантически ориентиран, защо първата смяна, която беше направена в държавните енергийни дружества, беше в "Булгаргаз", а не беше в "Булгартрансгаз". Защото "Булгартрангаз" изпълни този проект, възлагайки го с ангажимент само за страната ни за над 3 млрд. и няколко милиона лева за строителството на "Турски поток". И фирмата, която изпълнява този проект - само преди няколко дни видяхме, че съпругът на Севделина Арнаудова кара неин автомобил, защото той е в борда на "Булгартрансгаз".

Искам да попитам министър-председателя защо още не е сменено ръководството на "Булгартрансгаз" и няма ли да бъдат заличени част от доказателствата за едно евентуално разследване за ущърб на националната ни сигурност и обслужване на чужди интереси с прокарването на "Турски поток"? Саудитската фирма "Аркад" превъзложи функции само на руски компании и на компании от Беларус. Български компании не са работили, нито български работници."

Дистанцирайки се от Борисов, Цветанов посочи, че разминаването му с него било точно по руската ос. И добави: "В управлението на Борисов се реализираха проекти, в които се обслужват чужди държави."

По БНР във вторник Цветанов повтори въпроса си има ли среща на Борисов, Петкова и Дончев с емисарите на Путин и отново подчерта:

"Вината на Борисов е, че той увеличи зависимостта на страната ни от Русия с "Турски поток". Когато говорим за услуги на чужди държави, "Турски поток" е емблематичен пример. Дори и аз, като председател на парламентарната група на ГЕРБ, на наш ни беше представен този проект, че това ще бъде диверсификация, като газов хъб "Балкан". Същевременно ние бяхме държава, която финансира този проект."

Според него категорично руската зависимост е била увеличена умишлено от управлението на Борисов.

Кой е Александър Бабаков

Като зам.-председател на руската Дума от партия "Справедлива Русия" и инвеститор в Крим през септември 2014 г. попада в списъка със санкционираните от Европейския съюз заради завземането на Крим от Русия. И Воробьов попада като негов сътрудник.

Година по-рано Бабаков съпровожда шефа на "Газпром" Алексей Милер на срещата му с Пламен Орешарски в МС, която продължава 5 часа. Орешарски отказва да каже какво е обсъждано.

През 2017 г. Бабаков е сенатор и специален президентски представител по взаимодействието с организациите на съотечествениците в чужбина. Тогава с Воробьов попадат и в списъка на САЩ със санкционирани руснаци и руски компании.

Неговото име фигурира и в разследване на френското издание Mediapart, че руснаци са финансирали предизборната кампания на лидера на Националния фронт Марин льо Пен. Бабаков е определен като човека с ключова роля в организирането на схемата на финансовите потоци от Москва в сметките на фронта.

Разследването на "Ню Йорк Таймс"

През декември 2014 г. "Ню Йорк Таймс" публикува разследване как Путин е притискал България за "Южен поток", в което се твърди: "Руският депутат Александър Бабаков, един от специалните пратеници на Путин, е опитал на среща в софийски бар да подкупи български зам.-министър, отговарящ за енергетиката".

Става дума за Божан Стоянов, зам.-министър на енергетиката в служебното правителство на Марин Райков. В частта "Валякът на Путин" статията разказва следното: "Срещата се е състояла след полунощ в бар La Casa del Habano (точно срещу Народното събрание в София - бел.ред.), след като стар познат на Божанов настойчиво го канил по телефона да се видят и да пият по едно. С него бил Александър Бабаков, член на Думата и специален пратеник на Путин. "Той искаше да провери какво мисля за "Южен поток", спомня си Стоянов. "С не много думи той каза, че той ще ми помогне много, ако участвам и помогна". Стоянов съобщил за срещата на българското разузнаване.

"Ню Йорк таймс" посочва още как точно в момента, когато Брюксел предупреждава да се следват европейските правила за "Южен поток", в България е започнала "неочаквана паника сред вложителите в КТБ (...) финансовата институция на държавната холдингова компания, наблюдаваща българското участие в "Южен поток". "Имаше спекулации, че VTB Capital може да спаси банката, но след като премиерът Орешарски реши да замрази българската част от проекта, руснаците отказаха, банката рухна и последвалата криза ускори падането на правителстгвото му", пише "Ню Йорк Таймс".

Сигналът и разследването на "Антикорупционния фонд"

През септември 2017 г. "Антикорупционният фонд" (АКФ) внася сигнал до българската и руската прокуратури за корупционни действия на руски граждани заради договорките по неосъществения проект за газопровода "Южен поток". Гражданската организация иска да използва посещението на генералния прокурор на Русия Юрий Чайка в София, за да бъде предаден сигналът на руските разследващи служби. Българската прокуратура отказава да изпрати в Русия сигнала, с който се иска детайлна проверка на Бабаков и Воробьов и посещенията им в България.

През 2019 г. във видео на АКФ се разказва за Бабаков и посещението му в КТБ, показани са документи и са разкрити зависимости при изграждането на "Южен поток". Прокуратурата не проявява интерес.

"Дневник" изпраща въпроси до пресцентъра на ГЕРБ и до Министерския съвет за изясняване на ролята на режима на Путин в строежа на стратегически обекти в България и ще ги публикува, когато ги получи.

Дневник