Сериозни съкращения на разходите за персонал на задлъжнялата "Топлофикация София" е поискал основният й кредитор - Българският енергиен холдинг (БЕХ) ЕАД, потвърдиха от дружеството пред "Дневник". В писмени отговори те не уточниха размера и начина, по който трябва да бъдат направени, но се разбира, че трябва да се върнат към нивото от 2019г. Така освен, че исканото сега от синдикатите увеличение на заплатите (с 18,6%) няма да е възможно, ще трябва да бъдат намалени допълнителните социални придобивки на работещите, уточняват от "Топлофикация София".

Това е предложено на БЕХ като алтернативно решение, защото от дружеството са категорични, че няма да съкращават хора. В момента в дружеството работят 2230 души, а средната заплата е 1400 лева след последно увеличение от 2021 г.

Размерът на натрупания дълг на софийското парно е 830 млн.лева в края на октомври 2021 г. (според изчисления на синдикатите в момента той достига един милиард лева). От тогава цената на природния газ постоянно расте, а дружеството е задължено до продава топлината по регулирани цени.

Заради исканите съкращения, КТ "Подкрепа" организира в сряда (23 март) протест пред Столичната община срещу "намаляването на голяма част от персонала", обявиха от синдиката за "Дневник". Демонстрацията е от 17 часа - в извънработно време.

От държавния енергиен холдинг не са коментирали темата до редакционното приключване на текста.

Синдикатите искат общината да прехвърли топлофикацията на държавата

Протестът е пред сградата на Столичната община, която е собственик на "Топлофикация София". Исканията на синдиката са за достойно заплащане и безопасни условия на труд. "Дългът към БЕХ вече е 1 млрд.лева, основният кредитор поръчва намаляване на персонала, което няма да спести нищо. Ние ще настояваме Столичната община да прехвърли "Топлофикация София" на БЕХ, щом не може да се справи с обновяването на дружеството и няма откъде да намерят пари", заяви Владимир Вунчев, председател на КТ "Подкрепа" в "Топлофикация София".

Одържавяване предлагаше миналата есен предишното ръководство на БЕХ, назначено от ГЕРБ. На 25 октомври тогавашният председател Валентин Николов поиска срещу натрупания дълг (830 млн.лева) БЕХ да получи дял от софийското парно. От общината отхвърлиха варианта, защото огромните задължения към "Булгаргаз" се трупали заради наложен "феодален и лихварски договор" за доставката на природен газ. И вместо одържавяване, настояват да се предоговорят тези условия в него. Доставчикът контрира, че те важат за всички негови клиенти, които ги спазват за разлика от софийското парно.

Метаморфозите в собствеността и задълженията на дружеството

Софийското парно беше общинско от 1992 г. до 2002 г., а след това имаше почти равно смесено участие с държавата до февруари 2009 г. За година беше изцяло държавно и през август 2010 г. беше прехвърлено изцяло на Столичната община. В този момент дълговете му към БЕХ са били 421 млн.лева.

"Проблемът по начало идва от КЕВР (Комисията за енергийно и водно регулиране), тъй като тя определя цената на входа и на изхода на "Топлофикация София", за да се опазва социалния мир. Но това е търговско дружество и по тази причина то трупа загуби, защото КЕВР не признава реалните разходи за природен газ и за персонал", обясни Вунчев. От съкращаването на персонал няма да се спестят пари, а ще се загубят квалифицирани професионалисти, които сега се търсят в цялата страна, добави той.

Към момента дружеството преговаря с основния си кредитор БЕХ за преструктуриране на текущите задължения, за да намери компромисно и устойчиво решение за обслужване на цялата дългова експозиция.

На въпрос на "Дневник" какво предвиждат тези структурни промени, от "Топлофикация София" обясниха, че за устойчиво развитие в дългосрочен план задължително трябва технологична модернизация в производството и в преноса на енергия. Ключово е подписаното споразумение между Столичната община и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA), с което се финансира изработването на цялостен План за надграждане и рекапитализация на "Топлофикация София".

Негов автор е консултантската компания "Black & Veatch". Столичният общински съвет одобри реализацията му през ноември, но за това ще са нужни инвестиции от 1.67 млрд.лева. Те се търсят чрез заеми.

"Планът предвижда инвестиции в качествено нови технологични решения, паро-газови мощности, чрез които да бъде оползотворен потенциалът за комбинирано производство на топлинна и на електрическа енергия в София. Нарастване на производството на електроенергия и на приходите от продажби над три пъти е един от основните икономически ефекти, които ще бъдат постигнати", обясниха от "Топлофикация София".

Дневник