Пазарната сила на ЕС ще бъде използвана за намаляване и поддържане на цената на природния газ около 50 евро на мегаватчас, съобщи по време на заседанието на правителството днес премиерът Кирил Петков. Той очаква проектът, предложен от България, да се дискутира утре на лидерската среща на ЕС.

"Европейската комисия прие за дискусия българското предложение, което ще бъде дискутирано от всички страни членки. То предвижда съвместно да закупуваме газа, 27 страни заедно, през един преговорен екип, така че да използваме пазарната сила на ЕС, за да стигнем до едни по-добри нива. Ако цената, която се договори, е над 50 евро на мегаватчас, заедно да направим солидарен механизъм и заедно да намалим тези нива до 50 евро на мегаватчас, за да постигнем по-добри цени за цялата европейска общност, което ще се отрази и на цените на тока", каза министър-председателят.

Той подчерта, че се обсъжда и координирано намаляване на акциза за горива. "Ако това се случи, ще можем заедно да покажем на всички превозвачи, че се грижим за тях, както и за цялата икономика", каза Петков.

Премиерът допълни, че страните водят и засилен диалог с доставчиците на втечнен газ, за да имат алтернативен вариант, независимо от развоя на военни конфликт в Украйна. Като мярка премиерът отбеляза и необходимостта от запълване на газохранилищата у нас до 90% преди следващата зима.

С днешно решение правителството одобри удължаването на четирите програми за помощта за бизнеса и потребителите и повиши тавана за компенсациите за бизнеса от 250 на 300 лв. заради скъпия ток. За тази мярка са предвидени 738 млн. лв.

Дневник