Европейската комисия реши да снижи от 90 на 80 процента изискването си за задължителната запълняемост на газовите хранилища за следващата зима, само седмица, след като излезе с предложение за намаляването на енергийната зависимост от Русия, чрез завишаване на изискванията за държане на резерви.
Вицепрезидентът на Комисията Валдис Домбровскис заяви, че причината е високата цена на природния газ, която няма да позволи на всички държави да отделят достатъчно пари, за да запълнят газовите си хранилища до 90% до края на октомври.
Въпросът за енергийната сигурност ще е сред основните теми, които европейските лидери ще обсъдят на срещата си в Брюксел в четвъртък. Европейската комисия заяви, че до края на годината потреблението на газ може да се намали с 2/3 и да се премахне напълно за пет години, но все още предстои да предложи как точно да стане това.
Предварително обявената цел от запълняемост от 90% остава за следващите години, стана ясно след седмичното заседание на Европейската комисия. Междувременно руската компания "Газпром", която внася 40% от потребявания в ЕС природен газ, съобщи, че както през последната седмица, заявените количества за пренос в ЕС в четвъртък остават без промяна.
Как ще се поръчва общо газ?
Европейската комисия смята, че партньорствата на ЕС с трети държави за колективно закупуване на газ и водород могат да подобрят устойчивостта и да намалят цените, се казва в съобщение, прието в сряда.
За да организира покупките Комисията предлага да се създаде работна група по подобие на тази, която поръчваше ваксини срещу COVID-19. Групата, в чийто управителен съвет ще има по един експерт от държавите членки, ще събира заявките за доставки и ще посредничи с доставчиците за осигуряването на внос на добри цени преди следващата зима. Съвместен екип за преговори, воден от Комисията, ще проведе разговори с доставчиците на газ и ще подготви почвата за бъдещи енергийни партньорства с ключови доставчици, се обяснява в предложението.
Очаква се европейските лидери да поръчат на Комисията общото закупуване на газ да започне още за осигуряване на количества за следващата зима.
Вицепремиерът Асен Василев заяви миналата седмица, че очаква механизмът за общо закупуване на газ, който България подкрепя, да заработи от лятото. България ще има нужда да си осигури газ, тъй като договорът с "Газпром" изтича в края на 2022 г., а правителството вече обяви, че няма да преговаря за нов, докато продължава войната в Украйна.
Зимно съхранение на газа
Европейската комисия предложи официално и нови условия за съхранение на природния газ, които да гарантират презимуването. Националните газови хранилища трябва да са запълнени до най-малко 80% от капацитета си до 1 ноември 2022 г., и до 90% за следващите години. Всяка година националните власти трябва да гарантират налични резерви като ги отчитат спрямо общи европейски междинни цели между февруари и октомври.
Според досегашните правила около 20-30% от нуждите се покриваха от складираните в хранилищата количества газ, като през последните години средната им запълняемост е била 87%.
Държавите, които нямат собствени газови хранилища, трябва да наемат място в други европейски страни, като осигурят в тях поне 15% от годишното си потребление на газ.
Предложението предвижда да задължи правителствата всеки месец да наблюдават нивата на пълнене на газовите хранилища и да докладват за тях в Брюксел. При изоставане от междинните цели Еврокомисията ще може да издава предупреждения и дори да налага задължения на доставчиците да съхраняват минимални обеми газ или задължения на собствениците на хранилища да предлагат своите мощности на други участници на пазара.
Задължително ново сертифициране на хранилищата
Европейската комисия иска да се сертифицират на ново всички оператори на системи за съхранение, за да се провери дали сред тях няма проводници на външно влияние. Несертифицираните оператори ще трябва да се откажат от собствеността или контрола върху съоръжения за съхранение на газ в ЕС, се казва в предложението.
В мотивите си Еврокомисията посочва, че през отиващата си зима нивата на съхранение са били безпрецедентно ниски заради голямото световно търсене. Местата за съхранение на газ, собственост на някои оператори от трети държави (основно Русия, б.а.), са били особено недозапълнени, се казва в анализа. В началото на войната Русия дори изпомпа част от хранилищата си в Европа, използвайки реверсивно газопроводите, особено през Полша и Германия.
Брюксел предлага пресертифицирането да започне от големите хранилища и от тези, които са имали ниски нива на съхранение в края на зимата. Тези места за съхранение ще трябва да бъдат сертифицирани до100 дни от влизането в сила на законодателството. Останалите съоръжения ще бъдат сертифицирани на втора вълна - до 18 месеца.
"Ниските нива на съхранение на газ в допълнение към ескалацията на въоръжения конфликт в Украйна от февруари 2022 г. допринесоха за увеличаване на пазарната несигурност и доведоха до по-голяма волатилност на цените на енергията", се казва в предложението, което ще бъде обсъждано в четвъртък от лидерите на ЕС.
В ЕС има общо 160 газови хранилища в 18 държави, едно от тях е в България - в Чирен. То има капацитет от 5.8 терават часа електроенергия. 73% от целия капацитет от газови хранилища в ЕС (1000 Twh) е съсредоточен в пет държави: Германия, Италия, Франция, Нидерландия и Австрия.
За да прекрати дейността си съоръжение за съхранение на газ, ще трябва да има разрешение от националния регулатор, се казва още в предложението. За да стимулира презареждането на газови хранилища в ЕС, Комисията предлага 100% отстъпка от тарифите за пренос, базирани на капацитет, на входните и изходните точки на съоръженията за съхранение. Освен това правителствата ще получат разрешение да дават държавни помощи на участниците на пазара, за да ги стимулират да продават количества за резерва. Ако продавачите въпреки това не желаят да участват, те ще могат да бъдат санкционирани от властите, се казва в предложението на Еврокомисията.
Дневник
Коментари
Добави коментар