Прокуратурата е установила, че разследва две от лицата, включени в списъка с виновни за корупцията на премиера Кирил Петков, който той предаде на главния прокурор Иван Гешев в началото на февруари.
Това са санкционираните за корупция по закона "Магнитски" Александър Манолев и бизнесменът, който се намира в Дубай - Васил Божков.

Това съобщиха от държавното обвинение със съобщение за "публичност и отчетност, която прокуратурата на Република България дължи на българското общество". Наскоро от прокуратурата съобщиха, че за осем души от списъка на премиера Кирил Петков информация не е открита нито в прокуратурата, нито в Министерството на вътрешните работи (МВР), Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС), Националната агенция за приходите (НАП) или антикорупционната комисия (КПКОНПИ). Информация за тези осем души, които не са поименно споменати, е имало само в приложените от Петков медийни публикации. За двама от тези осем няма никаква информация.

От държавното обвинение са установили, че в градската прокуратура се води досъдебно производство за укриване и избягване на данъчни задължения срещу Александър Манолев (представен с инициалите А.М.) - санкциониран по глобалния закон "Магнитски". "С оглед на това материалите от органите на изпълнителната власт ведно със статиите са изпратени по компетентност в градска прокуратура за преценка за присъединяване на същите към доказателствената съвкупност по делото."

От прокуратурата казват още, че в Окръжния съд - Благоевград, е внесла и обвинителен акт срещу Манолев за неправомерно получаване на средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз. Малко по-късно от прокуратурата изпратиха уточнение, че Манолев е санкциониран от Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерство на финансите на САЩ и Държавния департамент на САЩ.

"По отношение на второто лице - В.Б.(бел.ред. - Васил Божков), е установено, че е един от санкционираните български граждани по глобалния закон "Магнитски". Лицето е привлечено в качеството на обвиняем по наблюдавани досъдебни производства от Специализираната прокуратура (СП), с оглед на което материалите от МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП, касаещи В.Б., и медийните публикации са изпратени по компетентност".

За последващи действия в хода на водената във ВКП проверка българската общественост ще бъде своевременно информирана.

Вчера от антикорупционната комисия съобщиха, че са запорирали имот във Франция на Васил Божков, който е на пазарна стойност над два милиона и шестотин хиляди лева. Пред БНР изпълняващия длъжността председател на комисията Антон Славчев казва, че "в ход са няколко идентични процедури в Гърция, Испания и Германия".

От прокуратурата завършват съобщението с предупреждение към гражданите да се "осведомяват за действията на прокуратурата от достоверни източници с оглед препятстване разпространението на невярна или манипулативна информация".

Дневник

 

 

В началото на февруари премиерът Кирил Петков предаде списък с 19 души и случаи, публично известни от последните 10 години, по които според правителството прокуратурата не е разследвала достатъчно ефективно или не е известно дали има някакъв резултат, ако са правени проверки. От държавното обвинение изискаха информация по списъка от МВР, а в средата на февруари се оплакаха, че от вътрешното министерство не им предоставят данни, и ги обвиниха в бездействие.