Министерството на вътрешните работи ще сезира Висшия съдебен съвет и антикорупционната комисия, след като съобщи, че е започнала проверка по сигнал на гражданско сдружение БОЕЦ, в който има твърдения за имотна измама от страна на съпругата на главния прокурор Иван Гешев - Детелина Ханчева. От МВР съобщават, че кадровият орган ще бъде сезиран заради неправомерни действия от страна на специализираната прокуратура, която е изискала от полицията документи от предишна проверка (по сигнал на Десислава Иванчева и Биляна Петрова, подсъдими за подкуп) с мотива, че се отнасят за магистрат и трябва да бъдат изпратени незабавно.

До антикорупционната комисия пък ще бъдат изпратени данни за установяване на конфликт на интереси по случая. Прокуратурата от своя страна пък е започнала проверка срещу директорите на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" и Главна дирекция "Национална полиция" по сигнал, че са извършили престъпление по служба - неправомерно са разследвали и проверявали магистрати.

Какво се твърди в сигнала на БОЕЦ

На 22 март гражданско сдружение БОЕЦ внася писмо до министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, в което се казва, че са изпратили сигнал до Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", в който има данни и доказателства, които водят до обосновани съмнения за извършена имотна измама от Детелина Филипова Ханчева - жена на главния прокурор Иван Гешев.

Става дума за дарения на няколко имота в землището на с. Волуяк, дарени на Ханчева от 81-годишен възрастен мъж. От БОЕЦ описват, че през 2005 г. тя е получила дарението от възрастния човек, който няма пряка връзка с нея. Сделката е изповядана от нотариус Борис Янков, който впоследствие е с отнети права именно за имотни измами.

Реалните собственици са завели съдебен иск и Софийският районен съд им присъжда собственическите права, като съдът осъжда Ханчева и нотариуса да платят разноските по делото. От БОЕЦ публикуват и снимки от съдебното решение от 18 юни 2013 г. То не е окончателно и може да бъде обжалвано, но дали това е станало и има ли окончателно съдебно решение не е известно.

МВР пита има ли натиск по проверката срещу Ханчева

От МВР днес съобщават, че е разпоредена проверка по сигнала на сдружението във връзка с имотна измама, осъществена от близка до висш магистрат жена. В съобщението на полицията не се споменава изрично името на Ханчева. Посочва се, че според действащото законодателство тя не се ползва с имунитет от разследване и че това ще е втора проверка по отношение на нея.

Първата проверка е започнала на 4 декември 2021 г. след друг постъпил сигнал от бивш заместник-кмет на район "Младост" и е свързан с имотни сделки на лица, свързани със същия висш магистрат, допълват от МВР.

С писмо от 5 януари 2022 г. Специализираната прокуратура е изискала на основание чл. 145, ал. 1 от ЗСВ всички материали по преписката с мотива, че те касаят магистрат и следва незабавно да се предоставят. В писмото от спецпрокуратурата до МВР се изисква информация дали полицията е извършвала проверка по сигнал на Десислава Иванчева и Биляна Петрова, които в момента са подсъдими за подкуп, а делото срещу тях е на последна инстанция във Върховния касационен съд.

От писмото на спецпрокуратурата се разбира, че сигналът съдържа твърдения за извършени престъпления от страна на главния прокурор Иван Гешев и Детелина Ханчева и е за престъпления против правосъдието и корупционни престъпления относно недвижим имот в район "Илинден", "Зона В-17". Изисква се всички материали, с които разполага ГДБОП, незабавно да бъдат изпратени всички материали в спецпрокуратурата

"Сигналът и проверката не съдържат данни за престъпления, извършени от магистрати, поради което Специализираната прокуратура не е компетентна да води разследването и да изисква материали по тази проверка. Основателно възниква въпросът каква е причината Специализираната прокуратура да изисква материали, макар да знае, че не е компетентна по случая на основание чл. 411а НПК", посочват обаче от министерството, макар че в писмото спецпрокуратурата пише, че сигналът не е само за корупционно престъпление и не е само срещу Ханчева, но и срещу Гешев и за престъпления срещу правосъдието.

На 22 март 2022 г. МВР е изпратило писмо до спецпрокуратурата, в което се иска информация какво се случва по изпратените материали от проверката, но до момента отговор няма.

Министерството ще подаде сигнал до Висшия съдебен съвет с искане за извършване на проверка дали са оказвани натиск и намеса при изискването на материалите по преписката от висш магистрат, както и ще сезира антикорупционната комисия за наличие на конфликт на интереси спрямо проверяваните лица и магистрати, посочват още в съобщението.

Прокуратурата пък проверява шефовете на ГДБОП и "Национална полиция"

На 12 януари 2022 г. е получено още едно писмо, този път от Софийската градска прокуратура, в което се изискват материалите по възложена проверка по реда на чл. 145, ал. 1, т. 2 ЗСВ. В писмото се посочва, че е образувана преписка по сигнал от предния ден, в който се твърди, че директорите на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" и Главна дирекция "Национална полиция" неправомерно са извършвали проверки и разследвания срещу магистрати.

Заради това Софийската градска прокуратура изисква от МВР предоставянето не само на материалите по този случай, но и информация за всички извършени от страна на МВР предварителни проверки от 1 януари 2020 г. до момента по отношение на магистрати (съдии, прокурори и следователи), които не са били възложени от прокурор. Изисква се и информация дали, ако е имало такива проверки в полицията, те са били докладвани на съответната прокуратура, кога, на какво основание са започнали и как са приключили.

"Неясна остава за МВР причината, поради която СГП излиза извън обхвата на възложената извънпроцесуална проверка", коментират от МВР и твърдят, че това е пряка намеса от прокуратурата в работата на независимата изпълнителна власт с цел да се осуети разследването и наказателното преследване срещу лице, свързано с висш магистрат, в случая с главния прокурор Иван Гешев.

Дневник