Предложението на България е прието и Европейската комисия ще преговаря с "Газпром" от наше име, каза пред журналисти премиерът Кирил Петков след продължилата цяла ден среща на европейските лидери в Брюксел. Той уточни, че не всички страни от Европейският съюз ще минат на този начин на договаряне с руския газов гигант, а само тези които желаят.

"Има страни с дългосрочно договори на добри цени и те логично ще продължат отношенията си в рамките на тези договори", поясни Петков. Според него преговори ЕК - "Газпром" се променя изцяло играта и могат да се поискат по-добри условия и по-добри цени. "При положение, че 75% от руската газ идва в ЕС ("Газпром", б.а.) няма къде да ходят, ще преговаряме на равни начала", каза Петков. Той припомни, че от цената на газа зависи цената на тока на европейския пазар, а това се отразява и на цената на тока в България, което пък влияе на инфлацията.

По повод другото предложение на България - да има таван на цената газа, днес не е взето решение и Европейската комисия тепърва ще го обсъжда.

Петков смята, че на срещата днес в Брюксел България е защитила голяма част от интересите си, с които е отишла на преговорите. "Другата победа е, че пълненето на газовите хранилища ще става на солидарен принцип. "Тези които имат, ще дават на тези които нямат, като ползването на хранилищата в съседните страни ще е безплатно", посочи министър-председателят. България, която има хранилището за газ в Чирен ще е сред даващите страни.

Кирил Петков съобщи и друга новина - техническата част по одобрението на плана за възстановяване на България е приключила и до две седмици председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен ще дойте у нас, за да бъде подписан окончателния документ по него. "За три месеца българският екип на правителството, който преговаряше се справи чудесно. Сега имаме един много по-добър план, подчерта премиерът.

Дневник