Евролидерите потвърдиха, че Европейският съюз ще може да прави общи покупки на газ, а Испания и Португалия ще имат възможност да се ползват от специално изключение за временни тавани на цената на газа, използван за генериране на електричество.

В приетите заключения се казва, че покупката на газ (вкл. втечнен природен газ) и водород ще е доброволна и че ще разчита на оптимално използване на колективната политическа и пазарна тежест на ЕС и държавите членки, за да се свалят цените в хода на преговорите. Платформата ще е достъпна за Западните Балкани и трите асоциирани страни от Източното партньорство (Украйна, Грузия и Молдова).

Друга спешна задача е подобряване на връзките на газовата и електропреносната мрежа в ЕС заедно с пълна синронизация.

Освен това Европейската комисия ще предложи до 2022 г. плана си за намаляване на зависимостта от внос на газ, петрол и въглища възможно най-бързо (т.е., според обявения след срещата на върха от Версай този месец план, до 2027 г.).

Евролидерите обсъждаха темата два дни - както през призмата на войната в Украйна и енергийната зависимост от Русия, така и на кризата с цените на тока, започнала още преди руската агресия. Тежко засегнати бяха и далечни от Русия държави, за които "Газпром" не е доставчик на суровини, като например Испания, където газът е едва 15% от енергийния микс, но основен фактор в определянето на цената на електричеството.
Големият акцент, както го изразиха и френският президент Еманюел Макрон, и българският премиер Кирил Петков, е съгласието за общите покупки на енергия, които според Макрон ще позволят държавите "да определят заедно дългосрочен договор", а това е "най-добрият инструмент за намаляване на цените на газа". Общата покупка на газ същевременно не е предложена за пръв път от България (която конкретно искаше Еврокомисията да преговаря с "Газпром" вместо държавите), а от Испания и Гърция миналата година.

На пресконференция след срещата италианският премиер Марио Драги заяви, че Европа има шанс "ефективно да ограничи цените с колективни действия" и че "най-големият купувач на природен газ в света" има "голяма пазарна сила". По-рано днес бе обявено и друго решение, с което се заменя част от руския газ в Европа с американски.


На този фон нямаше единодушие обаче за нови мерки срещу Русия заради войната като например забрана за внос на енергийни продукти. Нямаше и обща позиция по искането на Русия "неприятелски" държави (т.е. и тези в ЕС) да плащат за газа си в рубли.

"Техническа пауза"

Подобно на санкциите срещу Русия, темата за тавана се оказа доста по-спорна от общите покупки.

"Ройтерс" пише, че насред продължилите часове преговори испанският премиер Педро Санчес дори напуснал залата. Противниците на идеята за такъв таван смятат, че той на практика използва публични средства, за да субсидира генерацията на електричество от изкопаеми горива-

На единия полюс се оказаха държави като Германия и Нидерландия на други - Франция и Италия, но най-вече Испания и Португалия, които получиха изключение от правилата за определяне на цените заради (по думите на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен) "много малкото си връзки" на енергийната мрежа на фона на големия дял на възобновяеми източници и положението им на "енергийен остров". Последна за "иберийското изключение" обаче ще е думата на Европейската комисия.

Според белгийския премиер Александер де Кроо "ключов пробив" в енергийната дискусия е дошъл именно от страната му. Става въпрос за идеята, че комисията ще започне да работи по система на тавани на цените заедно с бизнеса; в противен случай Нидерландия и Германия трудно биха били убедени. Де Кроо приветства възможността за групови покупки на енергия с думите, че днешният Европейски съвет "отново е моментът на Европа".

Германия даде да се разбере, че остава "много скептична" за тавана на цените на енергията, но е "правилно Еврокомисията да прегледа отново проблема" и да отправи предложения.

Дневник