Тази нощ страната преминава към лятното часово време. В 3.00 ч. през нощта в неделя - 27 март, часът се сменя с един напред
Връщането към зимното часово време ще стане на 30 октомври, когато в 4 ч. сутринта часовниците ще върнат един час назад.
В България преминаването от зимно към лятно часово време се установява като трайна практика през 1979 г., а аргументите, както навсякъде по света, са, че така се пестяла енергия за осветление. След десетилетия обаче ползите от това не се потвърждават с разчети, докато около 30% от хората изпитват психически и физически дискомфорт.
През 2018-а година Европейската комисия проведе онлайн допитване, в което се включиха 4.6 милиона участници. Повечето поискаха смяната на времето да бъде прекратена. В България за се обявиха 96% като повечето от тях предпочетоха да живеят през цялата година по лятното време. Консенсус в ЕС по този въпрос не е постигнат до днес.
Няколко европейски държави вече са се отказали от смяната на времето. Исландия например за последно мести стрелките на часовника през 1968-а година. За страните в арктическите региони смяната на времето всъщност няма особен смисъл, тъй като в пика на лятото и зимата трудно може да се говори за ден и нощ. Беларус също не сменя времето от 2011-а година, а Русия - от 2014-а.
Дневник
Коментари
Анонимен
Явно в някои държави управниците могат да вземат решения самостоятелно
Анонимен11
Очаквах Харвардските специалисти поне една работа да свършат,и нея не можаха,толкова много световни медицина,се изказаха ,против промяната на времето,за пагубното въздействие върху Човека,но те пак послушаха европейските си началници,и не премахнаха,това пошло действие с промяната на времето,докога бе ггоспода.
Анонимен
Що бе, нали е въведено у нас по времето на комунизма, а всичко тогава е било за доброто на човека.?
Анонимен
Хахаха ако смяната на часовете ти влияе иди на психиатър