Извънредната епидемична обстановка трябва да се удължи до средата на май, а не да се отменя в края на месеца, смята държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Пред "Нова телевизия" Кунчев изрази опасение, че отмяната на ограниченията в края на месеца крие рискове, а покачващата се заболеваемост в западно-европейските държави не бива да се пренебрегва. Знак за това, че държавата се готви да прекрати режима, с който са обвързани не само здравни мерки, но и компенсации за бизнеса, както и социални облекчения, стана законопроект, внесен тази седмица от ."Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ", "Демократична България" - е внесла предложения за промени в Закона за здравето.

Извънредната епидемична обстановка замени действащото до 13 май 2020 г. извънредно положение, докогато мерките срещу разпространението на коронавируса бяха значително по-строги и включваха в отделни периоди дори ограничения в придвижването между областните градове. Оттогава с решения на правителството извънредната епидемична обстановка бе постоянно удължавана, като тя дава най-вече административна гъвкавост на Министерството на здравеопазването да издава заповеди, без да ги съгласува постоянно с Народното събрание.

Срещу отмяната на извънредната обстановка се изказа пред "Нова телевизия" и проф. Радка Аргирова, която е съветник на премиера Кирил Петков. по темата за Covid-19. Тя отбеляза, че отпадането на извънредната епидемична обстановка би довело до премахването на безплатните тестове за COVID-19, което пък би се отразило върху отчитането на заболелите."Когато се вдигне епидемичната обстановка се получават редица рестрикции, които досега не бяха налице. Например - ще се закупуват тестове на много по-висока цена. Освен това, редица хора можеха да се изследват безплатно, например от РЗИ идват хора с препоръка за безплатно изследване. Това засега се планира да не става. Аз лично съм много против това", коментира проф. Аргирова.

Дневник