Етиопското правителство обеща да спазва примирие, обявено за неопределено време в северния регион Тиграй, 17 месеца след началото на войната с бунтовници, която през есента се приближи застрашително към столицата Адис Абеба.

Хиляди са жертвите, стотици хиляди - изправени пред глад и болести заради липсата на хуманитарна помощ. Милиони напуснаха домовете си.

Само в региона Тиграй в северната част на страната, на границата със Судан и Еритрея, живеят 7 млн. души, а от ноември 2020 г. насам конфликтът успя да обхване други два стратегически региона - Амхара и Афар.

И двете страни са готови на примирие

Именно заради нуждата от доставки на хуманитарни помощи бе обявено прекратяването на огъня. Предишният опит за тази едностранна стъпка през юни се провали бързо, след като силите на Тиграй започнаха нова офанзива на юг, включително към Адис Абеба.

Този път, заявяват за "Ройтерс" правителствени представители, примирието е едностранно и решението цели "да бъдат защитени гражданите от опасност". Пред "Асошиейтед прес" пък бунтовниците заявяват, че са готови да "приложат незабавно" мярката за прекратяване на огъня.

Конфликтът започна с изпращането на правителствени сили срещу Народноосвободителния фронт на Тиграй, който управлява в региона и до идването на премиера Абий Ахмед бе доминиращ в етиопската политика, въпреки че там живеят под 5% от населението.

Краен глад за 40% от населението

Засенчена от войната на Русия в Украйна и други конфликти, тази криза вървеше ръка за ръка с постоянни съобщения за масови убийства и изнасилвания, с документирани кадри със зверства и от двете страни.

Заради прекъснатите комуникации и военновременните рестрикции обаче потвърждаването на всяка информация от Тиграй и другите региони, в които преля конфликтът, бе трудно. ООН нарича ситуацията "фактическа блокада"; конвои на организацията понякога не бяха допускани, а по нейни служители имаше стрелба, а недостигът на гориво принуждаваше други да доставят помощи пеша.

През януари ООН обяви, че близо 40% от населението на Тиграй са изправени пред "крайна липса на храна". Общо в цяла Етиопия 9 млн. души се нуждаеха от такава помощ. Към момента според ООН жителите на Тиграй, които трябва да получат някакви хранителни помощи, са около 90% от населението.

Някои наблюдатели определят решението за едностранно примирие като повратна фаза в конфликта.

Дневник