Огънят от двудневен пожар в защитена зона "Калимок-Бръшлян" не е достигнал последното от нови гнездилища за редкия вид пеликан, създадени с природозащитни усилия. Това съобщиха от Българското дружество за защита на птиците вчера, след оглед на терена
В зоната се намира една от трите гнездови колонии на къдроглавия пеликан в България, създадени през последните години с усилия на природозащитниците, подкрепени от европейската програма "Лайф" и български институции. В зоната "Калимок" е единственото място в света, където колония е създадена с иновативен метод на макети на птици. Екипът от дружеството за птиците, дирекциите на природните паркове "Персина" и "Русенски Лом" и фирмата "Калимок-Бръшлен" ЕООД са поставили не само платформа за гнездене от 32 кв.м, но и три макета на пеликани в реални размери. Чрез тях се привличат за кацане птиците, с цел те да приемат бързо платформата за безопасен дом.
"Пожарът е засегнал голяма част от местността, като са изгорели около 13 000 декара растителност. Засегнати са основно огромни тръстикови масиви, които са дом на редица водолюбиви видове птици. Благодарение на наличието на вода в каналите, пожарът не стигна до колонията на пеликаните," разясняват от БДЗП.
Природозащитниците също съобщават, че именно на християнския празник Благовещение са получили "благата вест за първото излюпено през 2022 г. къдроглаво пеликанче" в тази колония. Към момента двойките на гнездовата платформа вече са 30. За сравнение, миналата година, която бе първата за тази колония, в нея имаше 3 двойки къдроглави пеликани с общо четири малки, които успешно отлетяха.
Районът на Калимок
Блатото "Калимок" е едно от важните места за птиците в България. Тук има две зони от "Натура 2000" - по европейските директиви за птици и за местообитания, както и национална защитена местност по Закона за защитените територии. В близост до защитената местност "Калимок - Бръшлен" е разположена Биологичната експериментална база "Калимок" към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН, създадена през 1992 г.
За съжаление, както и за други влажни зони, опасността от палежи не изчезва през годините, като едно от обясненията е опит за разчистване на земя за обработване. Преди 2 години районът пак бе опожарен, както и още две важни зони от Рамсарската конвенция за влажните зони - Драгоманското блато и част от Дуранкулашкото блато.
Установената през 2021г. колония на къдроглави пеликани в защитената от мрежата "Натура 2000" зона "Комплекс Калимок" до Тутракан е четвъртата, създадена след над 60 години работа на различни природозащитни организации за дунавските защитени зони и надграждане на някога единственото в България обитание на тези птици в резерват "Сребърна". От 2016 г. и 2020 г. са установени още две гнездилища, отстоящи на 2 км едно от друго в природен парк "Персина" край Белене.
"Калимок - Бръшлен" е район, който преди години е бил огромно блато, заобикалящо вече несъществуващото село Калимок. Блатото е възстановявано и поддържано заради важността си за редки птици. То има статут на национална защитена територия. Под името "Комплекс Калимок" то е и европейска защитена зона от "Натура 2000" по Директивата за дивите птици, в чиято заповед има изрични забрани за "отстраняване на растителност по бреговете" и "паленето на тръстикови масиви и крайбрежна растителност".
"Калимок - Бръшлен" е обявена и за зона от "Натура 2000" за защита на местообитанията, но тя е една от европейски зони, засегнати от европейска наказателна процедура и съдебно дело заради закъснели заповеди с конкретни мерки и режими за опазване.
Обсъждането на проект на заповед за тази зона бе започнато от новото ръководство на Министерството на околната среда и водите с краен срок през януари 2022 г.
Къдроглавият пеликан и новите му колонии
Къдроглавият пеликан (Pelecanus crispus) е един от осемте вида пеликани, срещащи се в света. Къдроглавият пеликан е със статут "почти застрашен" в света, като този сезон отбелязва висока смъртност в колониите в Гърция и Румъния. Свилен Чешмеджиев от БДЗП сподели данни на партньорски организации за над 1100 възрастни птици загинали от птичи грип в Гърция и около 50 - 60 в Румъния.
В България къдроглавият пеликан е критично застрашен. Освен че е защитен от европейската мрежа "Натура 2000" (повече тук), и националния Закон за биологичното разнообразие, къдроглавият пеликан е включен и в резолюция на Бернската конвенция като изискващ приоритетно съхранение на съответните местообитания.
Според информация на БДЗП, в миналото видът е бил често срещан по Дунавските блата, но със започналото пресушаване и превръщането им в обработваеми земи през средата на ХХ век, огромните блата изчезват, а с това и пеликаните. Остава единствено езерото Сребърна, където и в момента оцелява колония от около 40-80 двойки.
Благодарение на дългогодишните природозащитни усилия на редица организации като Българското дружество за защита на птиците, сдружение "Зелени Балкани" и WWF-България, както и на институции като Министерството на околната среда и водите, днес резерватът "Сребърна" вече не е единственото място, където видът гнезди. Основно къдроглавият пеликан през последните години може да бъде видян в защитената от "Натура 2000" зона "Комплекс Беленски острови" и по-специално - в поддържания резерват "Персински блата", част от територията на природен парк "Персина".
Заселването на колония в този район след дълги години на безводие става възможно благодарение на проект "Възстановяване на влажни зони и намаляване на замърсяването" на Министерството на околната среда и водите и финансиран от Световната банка, приключил успешно през 2008 г. Новоизградените шлюзове позволяват високите води на река Дунав да влизат в блатата и постепенно успяха да съживят богатството на този комплекс от три блата, разположени на територията на най-големия наш дунавски остров - Персин.
Сред това с обединените усилия на експерти и доброволци от БДЗП, Дирекция на Природен парк "Персина" и WWF-България през зимата на 2010-2011 г. е построена дървена наколна платформа с цел да се стимулира загнездването на пеликаните на блатата. В края на април 2011 г. група от 20 къдроглави пеликани се е настанила на изкуствената платформа. През 2012 г. са изградени още две наколни дървени платформи - една в блато Песчина и една в Мъртвото блато. Следващите три години пеликаните редовно обитават и посещават платформите, като през 2016 г. е сформирана гнездова колония от 7 двойки.
На 1 юни 2016 г. екип на БДЗП наблюдава първото излюпено къдроглаво пеликанче в новата колония на този застрашен вид в блато Песчина на остров Персин. През следващите години новата гнездова колония продължи да се разраства и достигна рекордните 88 двойки през 2021 г. А през пролетта на 2021 г. се сформира и последната гнездова колония на къдроглавия пеликан в България - птиците заеха наколна дървена платформа в Натура 2000 зона "Комплекс Калимок", в близост до град Тутракан.
Заради тези дългогодишни усилия и успехи за завръщането на къдроглавия пеликан в крайдунавските зони от "Натура 2000", дружеството за птиците е получило и една от едва 21 номинации за всички европейски проекти, състезаващи се за наградата "Натура 2000". В последния етап за престижното отличие се борят още 3 природозащитни инициативи от България. Това са информационната кампания на "Зелени Балкани" за защитените от "Натура 2000" видове и местообитания у нас, инициативата за завръщане на лешоядите на Фонда за дива флора и фауна и пилотно разработване на мерки за опазване на морските местообитания в "Натура 2000" с участието на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН.
Дневник
Коментари
Анонимен
нищо случайно не се случва в бедната и корумпирана България а за богатите и олигарсите флората и фауната ни е последната им грижа след като си напълнят банковите сметки на техен гръб