Извършени са общо 150 хиляди проверки по Закона за горите, Закона за лова и опазването на дивеча от горските служители от 15 декември до момента, или средно по 1500 проверки за 100-те дни на настоящото управление на Министерството на земеделието. Това се казва в прессъобщение по повод репортаж на Би Ти Ви за нагласени търгове за дървесина.

Разследването на телевизията показва, че на търгове, организирани от горските стопанства, кандидат-купувачите, базирани в съответната община, се сговарят да не наддават и цялото количество се купува от един от тях на началната цена. На следващ търг отново няма наддаване и той приключва в полза на друг от играчите. Така всеки от участниците успява да спечели нужното му количество на началната цена. Схемата е законна, защото се прилага по мярка, целяща подпомагането на поминъка в най-бедните планински райони, се разбира от репортажа.

В него депутатът от "Продължаваме промяната" и бивш председател на Агенцията по горите Александър Дунчев пресмята, че заради продажбите на базови цени само за три месеца държавата е загубила 20 млн. лв.

В прессъобщение след предаването Министерството на земеделието отправя нападки към Дунчев, като твърди, че във времето, когато той оглавяваше горската агенция по време на служебните кабинети, нередностите се били увеличили. Затова ведомството допуска, че е имало институционален "чадър" над нарушителите. "Буди любопитство как г-н Дунчев се е сдобил с документите, сигнализиращи нарушения, които цитира пред медиите и защо не ги е предоставил на Министерството на земеделието", се казва в прессъобщението.

В него не се споменава дали ще бъдат променени правилата на търговете, които сега позволяват ограничаване на броя на участниците в полза на местните търговци. Казва се само, че са назначени одити в Изпълнителната агенция по горите и Държавните горски стопанства като проверките конкретно в Доспат, за който става дума в репортажа, както и на други места, за които има подобни сигнали за корупционни практики, ще бъдат задълбочени.

Резултатите ще бъдат предадени на МВР и прокуратурата, обещава ведомството, ръководено от представителя на БСП в управлението Иван Иванов. В репортажа на Би Ти Ви обаче експерт в министерството разяснява, че организацията е законна и се прилага вече 19 години. Комисията за защита на конкуренцията също сигнализирала, че провеждани по този начин, търговете накърняват конкуренцията. Затова трябвало да се промени Законът за горите.

Дневник