Франция проведе преговори със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства за диверсифициране на енергийните доставки за Европа, за да се намали зависимостта на континента от Русия.
В телефонен разговор с колегите си от Саудитска Арабия и ОАЕ Файсал бин Фархан Ал Сауд и Абдула бин Зайед ал-Нахян министърът на външните работи Жан-Ив Льо Дриан подчерта важността на координацията с двете държави от Персийския залив с оглед диверсифициране на доставките на нефт и газ за европейските държави, се посочва в изявление на Министерството на външните работи.
Той подчерта "необходимостта от силна международна мобилизация, на всички форуми и при всички обстоятелства, пред лицето на агресията, водена от Русия в Украйна, която представлява сериозна заплаха за европейската сигурност", се казва в изявлението.
Предвидено е също така Льо Дриан да посети следващата седмица Катар, където ще бъде обсъдена темата за енергийната диверсификация, съобщи BFMTV news. Доха е сред трите най-големи износители на втечнен природен газ (LNG) в света.
Франция е в етап на планиране на инсталирането на плаващ терминал за втечнен природен газ в пристанище Хавър, за да увеличи капацитета си за разтоварване на втечнен природен газ и да намали зависимостта си от руския газ, съобщи в събота френският информационен всекидневник Les Echos.
Русия е водещият доставчик на суров петрол, природен газ и твърди изкопаеми горива за държавите от Европейския съюз. Стабилността на енергийните доставки е застрашена поради санкциите, наложени на Москва заради войната ѝ в Украйна.
По време на френското председателство на Европейския съвет Франция обяви целта за постигане на енергийна независимост на ЕС през следващото десетилетие, която може да бъде постигната чрез диверсификация на доставките и източниците на нефт и газ.
На фона на международния натиск и санкциите френският мултинационален петролен и газов гигант TotalEnergies обяви миналата седмица, че преустановява бизнеса си с Русия и ще внася петролни продукти от Саудитска Арабия. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
То Катар вече отговори миналата седмица ама на този като му се разхожда нека иде да види свят. Трябва да си доста луд да да набиваш пари за нови инсталации в които да увеличиш добива си и да харчиш повече от запасите си, само за да намалиш цените и така печалбата си. Арабухите такива пасти не ядат.
Анонимен1,
Петролният бизнес е твърде сложен за твоята главица. Направи си салата, пий си ракийката и си гледай здравето.
Анонимен
Коментирах за Катар и газовите доставки. Лакардията за сложния петролен бизнес съм я оставил на селските тарикати като тебе