Първите избори с непредизвестен победител в Унгария от десетилетие насам трябваше да са сериозно изпитание за премиера Виктор Орбан. За пръв път традиционно слабата опозиция се обедини срещу него, за пръв път кандидатът ѝ се оказа достатъчно разпознаваем и сред консервативния електорат.
Вместо това, макар развръзката да не е напълно предсказуема, седмица преди вота на 3 април, неделя, управляващата партия "Фидес" на Орбан само увеличава преднината си пред опозиционния блок. Това се случва въпреки недоволството на част от унгарците от атаките срещу върховенството на закона и медиите, от обвинeнията за корупция по високите етажи на властта (особено с китайски и руски привкус), от зависимостта от Русия...И не на последно място - от жертвите, които понесе Унгария в коронавирусната пандемия.
Миналата седмица проучване на агенция "Републикон" показа, че "Фидес" води с поне 2 процентни пункта според проучване от средата на месеца. Данните сочат, че резултатът на "Фидес" се е увеличил с един пункт до 41%. Подкрепата за обединената опозиция е без промяна (39%) спрямо анкета от предишния месец.
Войната ли е основната причина?
Факторът Путин
Войната стана водеща тема в кампанията в Унгария, която е съсед на Украйна. Изключителното събитие отчасти засенчи другите теми в кампанията - това е равносметката и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в последния ѝ доклад на базата на наблюдения на терен между 24 февруари и 15 март.
Задачата на Орбан се усложни, след като войната на Русия в Украйна извади на показ близките отношения на премиера с руския президент Владимир Путин. Будапеща опитва да балансира, като подкрепи санкциите срещу Москва, но отказва да изпраща в Украйна оръжия или да пропуска транспортирането на тиква през нейна територия.
Показателно за нуждата от този баланс е проучването на "Републикон", според което 57% от респондентите смятат, че съюзниците на Унгария са на запад, а не на изток.
Зеленски като "диктатор"
Опозицията - състояща се от две леви партии, либерали и бившите крайнодесни от "Йоббик" - опита заедно с кандидат-премиера си Петер Марки-Зай да представи изборите като вземане на страна - изток или запад. Марки-Зай подчертава, че вотът за Орбан в сегашната ситуация - в която той отказва пълната солидарност с политиката на ЕС и НАТО и не доставя оръжия за Украйна, нито приема идеята за забрана на вноса на руски петрол и газ (впрочем същите позиции заема и България) - решава бъдещето. Марки-Зай опитва да представи Орбан като слуга на Путин и написа в социалните мрежи: "Орбан и Путин или Запада и Европа - това е залогът."
Критика отправи и украинският президент Володимир Зеленски, който обвини правителството на Орбан, че не помага с връзките си с Путин. Унгарски издания, верни на Орбан, и свързани с властта страници във "Фейсбук" не му останаха длъжни: в една от тях, с над 100 хил. последователи, се появиха твърдения, че Зеленски е "диктатор", който "години наред обстрелва собствените си хора с танкове" и държи за заложници 150 хил. етнически унгарци в Закарпатието. "Посланието ни до вас: ще се провалите, заедно с господарите си в чужбина."
Още преди тази атака за дискредитиране на Зеленски по неофициални канали обаче Орбан имаше друга тактика: опитваше да убеди избирателите, че само той може да държи Унгария в безопасност и страната да остане извън войната в трудни времена. Опозицията, обратно, искала да изпрати унгарски войски в Украйна. "Да запазим мира и сигурността в Унгария" е сред най-известните плакати в Будапеща, но някои от билбордовете вече бяха надраскани с буквата Z (символа на подкрепата на войната в Украйна и руската армия), изглежда, за напомняне, че това е по-скоро позиция в подкрепа на агресора.
Нещо повече, унгарският премиер можел да гарантира, че важният за Унгария газ от Русия ще продължи да идва в момент, когато и без това от властта се налагат тежки икономически мерки като таван на цените на горивата и на основни стоки, от брашно до месо и захар.
Всичко зависи от колебаещите се, но и от изборните условия
Големият процент колебаещи се предполага, че развръзката от изборите все пак ще е неизвестна до последно. Общо 16 на сто не знаят за кого ще гласуват според проучването на "Републикон". Според института резултатът в голяма степен ще зависи от това коя страна е способна да мобилизира избирателите преди изборите и коя страна може по-добре да привлече нерешилите в момент, когато по-голямата част от унгарците (67% или две трети) смятат да отидат до урните.
"Четиридесет и няколко процента знаят, че ще гласуват тъкмо за опозицията, а други четиридесет и няколко - че ще гласуват тъкмо за "Фидес". На прицел са малцината, които не са решили. Въпросът е да се говори с онези, които не принадлежат към лагери. Дали обичате или мразите Орбан, обикновено е въпрос на идентичност," каза за "Дневник" по темата бившият съратник на премиера Ищван Хегедюш още в началото на кампанията.
Орбан показа по-голяма способност да мобилизира избиратели, тъй като неговата средна подкрепа (а не тази на опозицията) се увеличава според редица проучвания, събрани и от платформата Europe Elects (тук разликата в началото на март е 6 пункта), и от "Политико" (тук разстоянието се увеличава до 7 пункта към 23 март). Противниците му имат само седмица да променят това.
Дали обаче развръзката зависи само от изборните нагласи?
В доклада си бюрото за човешки права и институции към ОССЕ предупреди, че някои от правилата за избор на мажоритарни кандидати, както и тези за употреба на административни ресурси в кампанията, са проблем. Офисът за демократични институции и човешки права към ОССЕ смята и че изборните списъци може да се използват за манипулация и чрез промени в последния момент на правилата за уседналост да стане възможно тактическо преместване на избиратели към определени райони в дните преди вота.
Докладът отбелязва и рестриктивната правна среда за медиите, повишената концентрация на медийна собственост изкривяването на пазара, доминиран от правителствени реклами, изразява и притесненията на опозицията, че отсъства от обществените медии в хода на кампанията.
Медийната и политическата машина на "Фидес" е силна; събеседници на "Гардиън" припомнят, че обръщането на кампанията от досегашните теми към Украйна отне само седмица, за да се окаже Орбан водещ миротворец. Задачата пред опозицията е трудна.
Чуват се и други мнения: например директорът на базирания в Будапеща изследователски център Political Capital Петер Креко отбелязва, че 12-годишните тесни връзки на Орбан и Путин са му изиграли лоша шега. Дали е така - особено ако се съчетае външната политика с вече засегнатата икономика и високата инфлация, традиционно по-важни на избори - урните ще покажат.
Дневник
Коментари
Добави коментар