Европейският съюз ще създаде обща електронна платформа, на която ще регистрира украинските граждани, потърсили временната европейска закрила. Така ще стане възможно да се проследява какво се случва с децата, пристигнали сами и с младите жени, които са заплашени от трафик на хора, съобщи еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон след извънредно заседание на вътрешните министри от ЕС в Брюксел в понеделник.
Йохансон посочи, че украинските жени и преди войната са били в топ пет на най-застрашените от трафик на хора в Европа, и ЕС трябва да се погрижи за най-уязвимите от тях.
"Държавите членки тябва да активират полицията да проверява тези, които идват да вземат хора", заяви Йохансон.
Еврокомисарят каза, че службите на ООН в Украйна наблюдават увеличаване на "подозрителни автомобили, които идват да вземат хора" и че в някои европейски държави полицията вече проверява частните домове, които подслоняват украински бежанци, и транспортните средства, които ги превозват. Еврокомисарят похвали работата на граничните държави, които проверяват в регистрите на Шенгенската информационна система пристигащите и каза, че вече е имало "няколко попадения" на хора, издирвани за други престъпления.
Еврокомисията получи одобрение за плана си от десет точки, който предвижда освен създаването на електронна европейска система за регистрация на потърсилите убежище, изграждане на хъбове за транспорт и информация в страните членки, оценка на възможностите им за прием на бежанци, вземане на бежанци от Молдова в ЕС, указания за приема и подкрепата за децата, план за борба с трафика на хора и оптимизиране на финансовите средства за подкрепа на приелите бежанци държави.
"Това, че проявяваме хуманност, не означава, че не можем да питаме кой всъщност идва и дали хората отговарят на условията за сигурност, които поставяме", каза и френският вътрешен министър Жерар Дерманен, който председателства срещата.
Той обаче добави, че засега рисковете за сигурността от влизането на руски военни и шпиони заедно с бежанците, не се преценява като висок.
Йохансон поясни, че EU-LISA, европейската агенция за информационни системи, вече е получила поръчение да разработи платформата, която трябва да е готова "през следващите седмици". Според директивата за временната закрила, която се прилага за украинските бежанци, в момента те се вписват в националните регистри за чужденците в държавите, в които са поискали европейската закрила, но няма как да се проследява движението им в ЕС след това. Платформата ще цели да свърже националните регистри по подобие на COVID сертификатите, използвани за пътуване в ЕС.
Колко украински бежанци се очакват в Европа?
Над 800 хил. от пристигналите в Европа 3.8 млн. украински бежанци вече са поискали временна закрила и половината от тях са деца. Един милион от бежанците вече са се придвижили от граничните държави към вътрешността на ЕС, но повечето не искат да се отдалечават.
"Никоя гранична държава не иска релокация, а по-добра логистика и финансиране. Бежанците също не искат да ги напускат, защото искат по-бързо да се върнат, когато това е възможно", каза френският вътрешен министър Жерар Дарманен.
Йохансон каза, че 1.5 млн. от бежанците остават в Полша и ще трябва по-добре да бъдат информирани, че ще разполагат с еднакви права, където и да са в ЕС, за да бъдат стимулирани да отидат в други държави. Европейската комисия ще подготви индекс, чрез който ще оценява капацитета на отделните държави да приемат бежанци, за да може да помага с преместването им в други държави, ако той се изпълни.
Засега освен Полша, която е приютила най-много от бягащите в страната, спрямо възможностите си, най-гостоприемни се оказват чехите и австрийците, според изчисленията на Комисията.
ЕС допуска, че е възможно до 8 млн. бежанци от Украйна да пристигнат в Европа, като включва и 6-7 млн. души, които са напуснали домовете си, но засега остават в родината си:
"Дали те ще дойдат в Европа зависи от подкрепата, която могат да получат, където са приютени в момента", каза Йохансон, подчертавайки, че ЕС трябва да се подготви за удвояване на броя на бежанците.
Дневник
Коментари
Добави коментар