Президентът Джо Байдън поиска от парламента национален бюджет за отбрана от 813 милиарда долара - рекордна сума за мирно време. И тя може да бъде надхвърлена, ако конгресмени и сенатори добавят свои акценти в него. Заради невижданата от десетилетия инфлация реалното увеличение е 1.5% на годишна база, а в Конгреса искат 5-7 процента повече реални разходи.
Заплащането на американските военни ще се повиши със средно 4.6%. Рекорден е и предвиденият дял за разработки и изследвания за сигурността - увеличение с 9.5% до над 130 млрд. долара. Основната причина за увеличението са последиците от войната в Украйна.
Предложението на Байдън за новата фискална година, започваща на 1 октомври, предвижда 773 милиарда долара за Пентагона и засенчва бюджетните искания от времето на президента Доналд Тръмп. Допълнителни 40 милиарда долара са предвидени за програми, свързани с отбраната във Федералното бюро за разследване, Министерството на енергетиката (бел.ред. - то отговаря за значителна част от ядрените сили) и други агенции, с което бюджетът за национална сигурност достига 813 милиарда долара, спрямо 778 милиарда долара миналата година.
Руското нахлуване в Украйна бързо предизвика подкрепа за по-големи разходи за отбрана сред демократите и републиканците, които виждат нарастваща заплаха за националната сигурност и външната политика от действията на руския лидер Владимир Путин. Бюджетът увеличава средствата за Европейската инициатива на Пентагона за възпиране с 360 милиона долара до общо 4.2 милиарда долара.
В същото време бюджетът забавя покупките от Министерството на отбраната на многоцелевия изтребител F-35 (най-голямата оръжейна програма на Пентагона), след като ръководството и командването на бойната авиация се оплакаха, че технологичните подобрения на хардуера на самолета са твърде бавни.
Бюджетните преговори между министъра на отбраната Лойд Остин и Белия дом са приключили на ниво около 773 милиарда долара, казаха за "Ройтерс" служители на отбраната. Агенцията съобщи за първи път тази цифра през февруари.
Сред основните приоритети за този бюджет са корабостроенето, развиването на способности в космоса, предупреждението за ракетни атаки и модернизирането на ядрената "триада" от подводници с балистични ракети, бомбардировачи и ракети с наземно базиране.
Само 61 самолета F-35, произведени от Lockheed Martin бяха поискани от Пентагона, в сравнение с 85 миналата година, въпреки че експертите смятат, че Конгресът ще увеличи тази бройка при обсъждането на бюджета. Най-голяма полза ще имат гиганти като Lockheed, Raytheon Technologies, Northrop Grumman и General Dynamics.
Предложен е и най-големия бюджет на Пентагона за научноизследователска и развойна дейност досега (130 млрд. долара), предназначени за разработване на нови оръжия като хиперзвукови ракети за потенциални бъдещи войни с Китай и Русия, пояснява "Ройтерс".
Част от тези инвестиции се финансират от оттегляне от отбраната на въоръжение като т.нар. Littoral Combat кораби, които са скъпи за експлоатация. Отиват си и самолетите от 70-те години за въздушна подкрепа A-10 Warthog, които вече не са толкова ключови след изтеглянето на САЩ от Афганистан миналата година и уязвимостта им при конфликт с по-добре въоръжени врагове.
Искането за националния бюджет за отбрана от последната година на управление на Тръмп беше за 752.9 милиарда долара. След това Конгресът увеличи тази сума с 25 милиарда долара, като в крайна сметка достигна 778 милиарда долара за фискалната 2022 г.
Дневник
Коментари
Анонимен
Пак се оправда крилатата мисъл "Каквото и да ти говорят – знай, че става дума за пари."
Анонимен
Време е Мъск да реализира космически лазерен щит срещу ядрен апокалипсис.