Близо половината от останалите на българска територия украински бежанци са настанени в частни домове. Държавата вече обмисля как тези хора да получат обезпечение за помощта, която оказват. Тепърва обаче предстои да се реши каква да бъде помощта на държавата, като тя трябва да бъде добре прецизирана. Това уточнение направи в интервю за Би Ти Ви новият председател на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева.

По думите ѝ трябва да се избегнат всякакви видове злоупотреби с подобни настанявания. Според нея в други държави вече е имало проблеми с настанени в частни домове. Тя допълни, че адресната регистрация е най-важното за бежанците, за да може местната власт да следи колко души са настанени в един частен дом и колко време остават в него.

Тошева добави, че близо 128 хил. украинци са влезели в България от началото на руската инвазия. Около 59 хил. от тях са останали тук, а 40% от всички пристигнали са деца. 19 хил. души пък вече имат издаден документ за временна закрила, което им позволява да започнат и работа.

Тя каза още, че хотелите, които са настанили бежанци, не трябва да се притесняват, че няма да получат предвидената за тях помощ, ако украинците не са се регистрирали в България. Тя призна, че все още има хора, които не знаят какво да правят и се възползват от въведения 90-дневен безвизов режим, преди да решат дали да се приберат в Украйна, или да останат в България.

Председателят на Държавната агенция за бежанците добави, че България се готви за нова вълна бягащи от войната. По думите ѝ бежанците в страната могат да достигнат 200 хил. души.

Дневник