Правителството реши да удължи до 15 април възможността хората с чуждо гражданство или без гражданство, напуснали Украйна, и влезли и останали на територията на България, да получават временна закрила. Това може да става и без изричното им волеизявление и регистрация за ползване на закрилата. Настоящото действие на мярката бе до 31 март. Така и хората, които все още не са получили статут, и хотелиерите, които са ги настанили, ще получат подкрепа от държавата. Държавата обмисля вариант, при който помощ да получават и собственици на частни домове, настанили бежанци.

Към 8.30 часа на 30 март регистрираните за временна закрила са общо 23 005, което представлява 39% всички останали в България, съобщава правителствената пресслужба.

За последните 4 дни на територията на страната са отворени и вече работят нови 40 пункта за регистрация за временна закрила на бягащите от войната в Украйна. 130 са вече функциониращите места за подаване на документи, разположени на 67 локации в 56 населени места.

Нови регистрационни пунктове има в областите Благоевград, Бургас, Варна, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора и Ямбол.

Допълнително са обучени и 25 мобилни екипа, които ще посещават местата с повече пристигащи бежанци и ще издават регистрационни карти за временна закрила на място.

Разкрита е и нова регистрационната зала на бул. "Мария Луиза" 91 в София. В този пункт могат се обслужат около 500 човека на ден, посочват от правителството. Работното време на залата е от 8.30 до 17.30 часа и в момента се извършва подготовка за 12-часов работен режим на две смени.

12 пункта за посрещане на украинци в страната са с денонощен работен режим - в Бургас, Несебър, Приморско, курортен комплекс "Албена", Балчик, Генерал Тошево, ГКПП Дуранкулак, Добрич, Каварна, Шабла, ГКПП Русе Дунав мост и Централна железопътна гара София.

Дневник