Осем месеца след като изтече мандатът на управителя на БНБ Димитър Радев депутатите са напът да изберат нов. Първият опит бе още в преходния парламент, когато "Има такъв народ" започна ускорена процедура, но се оказа изолирана в бързането си и решението за нов гуверньор остана за следващо редовно управление.
Втората процедура бе през февруари тази година, но тя завърши неуспешно след като не бе предложен нито един кандидат. При третата бяха предложени двама кандидати като необичайното в сравнение с преходни такива процедури, е че и двамата са от редиците на управляващите. В допълнение и двамата не са с безупречни биографии. Дали Андрей Гюров ("Продължаваме промяната") или Любомир Каримански ("Има такъв народ") ще бъде новият управител на БНБ - ключова фигура, от която ще зависи смяната на националната валута с евро - ще стане известно в последния момент, защото разпределението на подкрепата от партиите в парламента е неизвестно. Първата стъпка след внасянето на кандидатурите им е изслушването им в днешното заседание (31 март) на комисията по бюджет и финанси.
Кой кой е
Любомир Каримански, който в момента оглавява комисията по бюджет и финанси на Народното събрание като депутат от "Има такъв народ" има професионална биография, която не се приема за безспорна. "Капитал" припомня, че е бил в управата на ДЗИ банк на Емил Кюлев и в Д банк на Фуат Гювен, изпълнителен директор е бил и на "Транскарт". След това е изп. Директор на "Инвестбанк" - една от двете банки, в които при стрес тестовете на БНБ и ЕЦБ бе открит капиталов недостиг. В официалната му визитка, публикувана в сайта на "Има такъв народ", е посочен само преподавателския му опит и този на консултант. Той е преподавал в УНСС и в Международния банков институт в София. Бил е консултант в различни европейски финансови институции като ABBL (люксембургската банкова браншова асоциация), European Payments Council и др.
В рамките на краткия живот на предишното народно събрание Каримански, който и тогава оглавяваше бюджетната комисия, се опита да започне процедура по избор на нов управител на БНБ. Тогава той ядоса колегите си от другите парламентарни групи с наложените твърде кратки срокове, невиждани дотогава, за предлагане на кандидатури - 3 дни. Това даде повод за съмнения, че причината за това е желанието му сам да заеме поста, което той отрече. И в рамките на настоящия парламент той първоначално отричаше да се интересува от поста.
Другият кандидат Андрей Гюров, който бе предложен алтернативно от "Продължаваме промяната" пък няма съществен опит в банки. Той е бил на ниски позиции във финансови институции в чужбина. След завършването на образованието си в САЩ работи 1 г. като кредитен анализатор в Harris Bank в Чикаго. А след това, докато следва докторантура във Виена, работи в австрийската Volksbank. Когато защитава докторат през 2005 г., напуска банката и става главен асистент по финанси във Виенския университет. От 2010 г. е главен асистент в Американския университет в България, където преподава финанси. Той също има консултантски опит предимно по управление на риска във финансови институции и банки.
Недостатъците и на двамата кандидати се приемат от експертите в банковата сфера като основа за предизвикателствата, пред които те ще бъдат поставени, когато някой от двамата стане управител на БНБ. Сред тях са очакваното до 2 г. влизане на България в еврозоната, което е свързано с изпълнението на редица технически изисквания. Същевременно банковите регулации в Европа непрекъснато се променят и усложняват, което дава повод за коментари, че с подобни задачи по-умело би се справил човек със специфичен опит, какъвто не предлагат и двамата.
След избора на нов управител на БНБ се очаква той да предложи номинации за постовете на двама подуправители, чиито мандати също вече изтекоха. Това са Калин Христов, който ръководи управление "Емисионно" и Нина Стоянова, която е начело на управление "Банково". Засега няма индикации от никой от двамата кандидати за управител дали имат готови кандидатури за подуправители.
Търси се: подкрепа
Още при обявяването на кандидатурата си Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" обяви, че разчита на подкрепата на другите двама коалиционни партньори - БСП и "Демократична България". Представители на "Има такъв народ" пък няколко пъти публично заявиха, че партията на Слави Трифонов приема подкрепа от опозицията.
По неофициална информация и двамата кандидати представят концепцията и квалификацията си още преди изслушването им в парламента, както на другите две формации от управляващото мнозинство, така и на партии от опозицията.
При всички положения гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане" ще изиграят ключова роля заради разцеплението в коалицията. Тъкмо с подкрепата на опозицията бе прието и предложението на "Има такъв народ" при третия опит срокът за номинации да е по-кратък: 7 дни. Дори и в неофициални разговори депутати от партията на Бойко Борисов твърдят, че още няма единно решение как ще гласуват и дали ще участват в игри с кворума, което би довело до това новият управител на БНБ да бъде избран с по-малко гласове.
Официално не е известно как ще постъпи и ДПС. Ако "Възраждане" спазят първоначалната си заявка, те би следвало да не подкрепят нито един от двамата кандидати, тъй като не отговарят на тяхното желание да са против въвеждането на еврото в България.
Обединението "Демократична България" и неофициално засега не коментира как ще постъпи при гласуването в зала, а съпредседателят Христо Иванов още преди седмица предупреди за риск напрежението в коалицията да прерасне в криза след като няма обща кандидатура за управител. В сряда (30 март) на въпрос за подкрепа за управител на БНБ лидерът на БСП отговори общо: "Ясно е, че има две кандидатури, парламентът ще реши".
Парламентът избира управител на БНБ с обикновено мнозинство, т.е. поне половината плюс един от регистриралите се при гласуването депутати. След днешното изслушване на кандидатите в комисия гласуването в пленарна зала може да е най-рано през следващата седмица.
Дневник
Коментари
Добави коментар