На първо четене парламентът прие министърът на здравеопазването да има право да издава заповеди за COVID мерки след съгласуването им с главния държавен здравен инспектор. Юридически това е необходимо, защото остава правен вакуум след изтичането на т. нар. извънредна епидемична обстановка, с която досега са обвързани почти всички правила и възможности около епидемията от коронавирус.

Депутатите спориха повече от два часа, а голяма част от изказванията не бяха по съществото на законопроекта и прераснаха във взаимни атаки кой как е управлявал COVID кризата. Част от депутатските разсъждения бяха посветени и на вечната тема за ползите (или липсата им) от носенето на маски. В крайна сметка на първо четене законопроектът бе приет с гласовете на коалицията от "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България", ГЕРБ-СДС и ДПС се въздържаха да подкрепят, а "Възраждане" бяха против.

Парите за медиците

Бившият министър на здравеопазването и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС проф. Костадин Ангелов изрази опасение, че след изтичането на извънредната епидемична обстановка ще отпаднат възможностите за допълнително плащане на медицински персонал.

Председателят на здравната комисия Антон Тонев ("Продължаваме промяната") и министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова отговориха, че текат преговори между Здравната каса и Българския лекарски съюз за "методика за трайно увеличаване на възнагражденията", като засега били възможни следните начини - или през увеличение на цените на клиничните пътеки, или през промяна на колективните трудови договори.

Ако законопроектът бъде окончателно приет, министърът на здравеопазването, както и директорите на регионални здравни инспекции ще могат да издават заповеди за базови мерки, твърдят вносителите - като носене на маски, дезинфекция и спазване на дистанция.

На това обаче не вярват "Възраждане" и част от представителите на "Има такъв народ", които изразиха опасения, че и в бъдеще ще могат да бъдат разпореждани по-строги ограничения. Според проф. Андрей Чорбанов от партията на Слави Трифонов местните власти можели от страх да въвеждат ограничения. Пропусна обаче да отбележи, че това право те и досега имаха, но почти не са разпореждали регионални мерки и разчитаха на централни разпореждания от Министерството на здравеопазването. (Какво още предвижда законопроектът четете тук)

И пак за маските

Откакто коронавирусът е тема в обществения дневен ред депутатите често изразяват по различни поводи мненията си за носенето на маски, като и днес (31 март) не пропусната тази възможност. Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС, който е бивш министър на образованието, каза: "В крайна сметка само учениците ще продължат да носят маски по осем часа на ден, съзнавайки че това затруднява дишането, уврежда мозъка", Красимир Вълчев.

Отговори му пулмолът Александър Симидчиев от "Демократична България": "Маските не затрудняват дишането, не водят до неврологични или други странични ефекти, а намаляват честота на заразяване с между 20%-40% или дори 60%", каза Симидчиев. Силви Кирилов от "Има такъв народ" каза, че "маската има своя ефект, но има още 100-150 фактора върху епидемиологичната ситуация".

Дневник