Президентът Румен Радев коментира, че предложението България да предложи военна помощ на Украйна въвличало риск и за други важни въпроси освен военната сигурност на България, а именно - икономическата и социалната сигурност. Той присъства на обучение на ученици от столични училища на Полигона за обучение по защита при бедствия, аварии и кризи в столичния район Панчарево.
По думите му в страната с най-много енергийно бедни хора в ЕС било недопустимо да се твърди да се спрат доставките на енергоносители от Русия, недопустимо било да се твърди, че България може да си позволи да плаща по-скъпо за газ и петрол.
Той повтори тезата си, че България не трябва да оказва военна помощ на Украйна. "Като държавен глава няма да допусна България да бъде въвлечена във войната. Предоставяне на оръжия на воюваща страна крие риск за сигурността за българите. Когато някой предлага такова решение, трябва да има аргументация какво предлага, за да се минимизира този риск", подчерта Радев. И добави, че управлявалите дълги години партии (не само ГЕРБ, а и преди тях - бел. ред.) не са направили нищо за българските въоръжени сили и нямаме нови самолети, кораби и бойни машини на пехотата.
"Управлявалите през годините трябваше да са направили така, че има какво да дадем" на Украйна, а "в момента и да искаме - нямаме какво да дадем", критикува Радев.
Той също така настоя кабинетът да направи така, че цената на тока да бъде поносима за българите. "Мораториумът беше необходимо време за събиране на информация, за анализи, за разчети. Редно би било накрая на този мораториум да има ясни алгоритми и ясно решение за действие. А не сега да ми задавате въпроси какво да се прави", отбеляза президентът, като очаква, че правителството ще вземе всички необходими мерки в най-скоро време, така че "всички тези кризи, които се развихрят около нас и трудно предсказуеми фактори около войната в Украйна, да направят така, че всички проблеми с цените на електроенергията да бъдат поносими за българите, тъй като виждате какво се прави в държави около нас и не само около нас", каза още той.
На запитване от журналист във връзка с негово изказване отпреди време, че ако България има повече министри като Кирил Петков, тя е щяла да изглежда по друг начин и как изглежда България сега според него, той коментира, че кризите били много, застъпвали се и били изключително тежки, много били факторите, на които трябва да се обръща внимание, много били предизвикателствата, които трябва да бъдат преодолявани в движение, но още по време на консултациите за съставяне на правителство той е споделил пред всички партии, че който има амбиции да управлява, трябва да може да го прави и в условията на кризи. "Така че аз очаквам ефективно управление в условие на кризи в интерес на българските граждани", изтъкна президентът.
Попитан дали има информация за акцията на спецпрокуратурата срещу служители на ДАНС по подозрение за шпионаж в полза на Русия, Радев увери, че ДАНС имала "здрава имунна система" и "аз мисля, че там работят активно, за да не допускат никакъв пробив в агенцията по отношение на шпионски дейности".
Надява се също така МВР да продължи "все така усърдно борбата с корупцията въпреки ограничените си правомощия", намеквайки за арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.
По отношение на проблемите между България и Република Северна Македония държавният глава каза, че днес се е срещнал с еврокомисаря по разширяването Оливер Вархей. "След многобройните ми срещи с него ние извървяхме един път на осъзнаване, че има проблем, на осъзнаване, че трябва да бъдат предприети ясни и конкретни действия за решаване на проблемите с правата на македонските българи, за тяхната конституционна гаранция, изкореняване на езика на омразата, за ревизия на учебници, така че младите хора в РСМ да не се възпитават в дух на омраза към България, всички необходими мерки за опазване на нашето културно-историческо наследство", коментира Радев и увери имало "определен прогрес в нашата работа", както и Вархей днес бил споделил, тези проблеми "благодарение на България все повече се осъзнават и се превръщат все повече в ангажимент на ЕС". Въпросът според президента бил с какви механизми и инструменти да се гарантира защитата на българските интереси. "Това е особеното, това е, което очаквам от българското правителство по категоричен начин - да защити нашия национален интерес", подчерта той.
На въпрос каква ще бъде реакцията на българската държава след вчерашното преброяване в Македония, Радев отговори, че неслучайно на всички европейски лидери и на ръководителите на европейските институции той бил обръщал непрекъснато внимание - "следете какво става с преброяването в Северна Македония, защото към нас постъпват множество сигнали за нарушения и това е поредното доказателство за безправието на македонските българи в РСМ, които не смеят да се заявят открито, че са българи". Според него това означавало, че България трябва да продължава с политиката на вето за започване на преговори за членство на Северна Македония в ЕС, докато България не получи ясни гаранции за защита на своя интерес.
Дневник
Коментари
Fanetti Mazakura
Нашия малко бавно схваща (може да е от фуражката). Нищо, ще му се изясни скоро картинката.
Анонимен
Всичките сте идиоти там в България- от Президента до последния бедняк. Теглете като кучета. Това заслужавате !
Анонимен
Ти в Турция щот пък си много добре