Европейският съюз призова Китай да поеме отговорността си като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и да помогне за спиране на войната в Украйна, или поне да не помага финансово и военно Русия. Китайският президент Си Дзипин и премиерът Ли Къцян разговаряха по отделно с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в петък по видеоконферентна връзка в рамките на срещата на върха ЕС-Китай за последните две години.
"Удължаването на войната и продължаването на затрудненията в световната търговия не са в ничий интерес и особено на Китай", заяви Фон дер Лайен на пресконференция, напомняйки, че ежедневната търговия на ЕС с Китай е 1.5 млрд. долара, а на Русия и Китай - над 300 млн.
Фон дер Лайен каза, че ЕС е настоял Пекин "ако не подкрепя санкциите срещу Русия, да не се намесва в тях по никакъв начин", предоставяйки на Москва финансова или военна помощ.
В същото време тя призна, че войната в Европа не е от първостепенен интерес за Пекин, който в момента се бори с тежка вълна от COVID-19, необходимост за откриване на работни места и справяне с високите цени на жилищата.
"С Китай сме съгласни, че войната заплашва световната сигурност и световната икономика. Тази двойна нестабилност не е в интерес на Китай и на ЕС", заяви Шарл Мишел. Той добави, че "всеки опит да се заобикалят санкциите или да се помага на Русия, ще удължи войната".
Като заяви на лидерите на ЕС, че Пекин винаги е търсил мир и е насърчавал преговорите, китайският премиер Ли Къцян пояснил, че Пекин го прави по "свой си начин", съобщи Ройтерс като се позова на държавната телевизия CCTV.
Президентът на Китай Си Дзинпин, който взе участие в отделна виртуална среща с двамата лидери на ЕС, каза, че се надява Европейският съюз да може да формира своята гледна точка за Китай "независимо", добавя CCTV.
Си изразил желание ЕС да обръща повече внимание на двустранните отношения и световния мир, и че Китай и Европа трябва да осигурят стабилност в един нестабилен свят, съобщи CCTV.
Освен за войната, Фон дер Лайен каза, че Брюксел е поставил въпроса за търговските ограничения, наложени на Китай на Литва, която отвори посолство в Тайван, както и за вдигането на санкциите на евродепутатите, заради подкрепата на Тайван. Европейските лидери са поставили въпроса за подобряване на бизнес условията за европейските компании в Китай, за условията на труд на китайските работници и за третирането на малцинствата.
Дневник
Коментари
Анонимен
В Китайски ресторант в Мадрид за 17е може да ядеш на корем 2 часа, като си поръчваш по смартфона лакомства от менюто, келнерите веднага ти носят гозбите.
Анонимен
ЕС започнаха да дърпат китайската панда за опашката.
Анонимен
Си им хлопна вратата.
Шуменец
Никаква врата не е хлопнал другаря СИ. Пазари, хитрува, увърта. И той е шашнат от "специалната операция" на "освободителите" в Украйна. Интересът формира прогреса, чайна стоката за трилиони на Запад, а нефта и газта от РАША. Е да, ама не! Санкции, пич! Сори! Бизнес с кремълски психопати вече не се прави, не е представителен, не е на нивото ти ;)
Анонимен
Не си тормози главицата с мислене че ше спукаш капиляр. Нямаш капацитет да осмислиш и тълкуваш четирите изречения на Си.
Анонимен
Руските астрофизици са стреснати от постиженията на китайската космонафтика, която е изпреварила руснаците. Китайците имат успешен луноход, имат успешен марсоход, китайците ще си правят собствена околоземан станция, изнесли са в космоса замразени малки китайчета, састраховка срещу ядрен апокалипсис, изпитаха успешно сръх бърза ракета обиколила земята и поразила целта.
Анонимен
Стреснатите са в НАСА